banner1116
x

ÇİN’İN TEMİZ ENERJİSİ BÜYÜYOR

Çin, 2021 yılının ilk beş ay içerisinde istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti. Çin Ulusal Enerji İdaresi’nin verilerine göre, enerji kapasitesi toplam 2,24 milyar kWh’e ulaştı.

ÇİN’İN TEMİZ ENERJİSİ BÜYÜYOR
Robot Zirvesi

Rüzgar çiftliklerinin kapasitesi, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 34,4 oranında bir artış sağladı. Bu artış neticesinde 290 milyon kilovata ulaştı. Güneş enerjisi kapasitesi ise yüzde 24,7’lik büyümeyle 260 milyon kilovata ulaştı. Düşük karbonlu bir ekonomiye geçiş sürecinde olan Çin, yenilenebilir enerji alanında kaydettiği gelişimi ileri taşıyor. Çin, 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını en üst düzeye çıkarmayı ve 2060 yılına kadar karbon sıfır taahhüdüne erişmeyi hedefliyor. 

ŞEBEKEYE 90 GW’LIK KAPASİTE EKLEYECEK 

Çin Ulusal Enerji İdaresi (NEA) konuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Çin, düşük karbon hedeflerine ulaşmayı amaçlayan yeni bir politika girişiminin parçası olarak, bu yıl şebekesine 90 GW’lık rüzgâr ve güneş enerjisi kapasitesi eklemeyi planlıyor. Ayrıca yenilenebilir kapasite için yıllık hedefler yayınlamama kararı aldı. Çin, yenilenebilir enerji tüketim verilerini paylaşacak ve yeni proje inşaalarının düzenlenmesine rehberlik edecek. Belirlenen yeni yol haritasında, temiz enerjinin kullanılabilirliğini ve pazara erişimini artırmak için daha çok çaba harcanacak. Beijing, güneş ve rüzgâr santrallerinin elektrik üretimindeki payını 2021 yılında yüzde 11’e çıkarmayı hedefliyor
 

YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Vat

Dergiler