ÇİN’İN ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

Çin’de elektrik tüketimi kasım ayında yüzde 9,4 arttı. Ulusal Enerji Dairesi'nin açıkladığı bu rakam ekonomik canlanmanın göstergesi olarak kabul ediliyor.

ÇİN’İN ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI
Endüstri 40 Zirvesi

Elektrik tüketim değerleri, ekonomik faaliyetin bir tür barometresi olarak kabul ediliyor. Bu noktada Ulusal Enerji Dairesi Çin’in kasım ayı verilerini açıkladı. Kasım ayı içerisinde tüketimini yüzde 9,4 oranında artıran Çin, ekonomisini yeniden canlandırdığını gösterdi. Çin’in toplam elektrik tüketimi geçtiğimiz ay içerisinde 646,7 milyar kWh’e ulaştı. 
 
HİZMET SEKTÖRÜNDE TÜKETİM YÜZDE 8,1 ARTTI  

Tüketim miktarları ayrıntılı incelendi. Birinci ve ikinci sektörlerin enerji tüketiminin, bir önceki yıla kıyasla, kasım ayında sırayla yüzde 12,9 ve yüzde 9,9 oranlarında arttığı görüldü. Hizmet sektörü ise bir yıl öncesine kıyasla yüzde 8,1 kadar arttı. Yine bir yıl öncenin aynı ayına kıyasla kasım ayında kentsel ve kırsal alanların tüketimi değerlendirildi. Son tüketicinin gerçekleştirdiği elektrik tüketimi yüzde 7,3 kadar büyüdü. Ülkenin elektrik tüketimi, bu yılın Covid-19 salgınının da hüküm sürdüğü yılın ilk 11 ayı süresince, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 oranında büyüyerek 6 bin 680 milyar kilovatsaate vardı.    
 

YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını