ÇİN’İN 3. NESİL NÜKLEER SANTRALİ ENERJİ ÜRETMEYE BAŞLADI 

Çin’in kendi gücüne dayanarak tasarladığı 3. nesil Hualong-1 nükleer santrali 1 Ocak tarihinde şebekeye bağlandı ve elektrik üretmeye başladı. 

ÇİN’İN 3. NESİL NÜKLEER SANTRALİ ENERJİ ÜRETMEYE BAŞLADI 
Robot Zirvesi

 Fuqing 6 numaralı nükleer güç ünitesi olarak da isimlendirilen 3. nesil Hualong-1 nükleer santrali 1 Ocak tarihinde şebekeye bağlandı ve elektrik üretmeye başladı. Nükleer santral teknik gösterge tasarımlarıyla ihtiyacı karşılıyor. Bu durum aynı zamanda bir sonraki ticari kullanıma açılmaya sağlam bir temel oluşturuyor.     

10 MİLYAR KİLOVAT SAAT ELEKTRİK ÜRETİM KAPASİTESİNE SAHİP    

Hualong-1, günümüzde nükleer elektrik piyasasında en çok kabul edilen 3. nesil yerli nükleer santral tiplerinden biri. Çin’in yerli Hualong-1 Fuqing 5 numaralı nükleer santrali ve Pakistan’daki Karaçi Hualong-1 nükleer santrali 2021 yılında sırayla ticari kullanıma açıldı.    

Her bir Hualong-1 nükleer santrali 1.161 milyon kilovatlık kurulu güce ve yıllık yaklaşık 10 milyar kilovat saat elektrik üretim kapasitesine sahip. Bu, standart kömür tüketiminin 3.12 milyon ton düşürülmesi ve karbondioksit emisyonlarının 8,16 milyon ton azaltılması ve 70 milyondan fazla ağacın dikilmesi ile eşdeğer.    
 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 09:47
YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını