banner1322
x

ÇİN’DEN SANAYİDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ PLANI 

Çin, yeşil dönüşümü teşvik etmek amacıyla kararlı adımlar atarken endüstriyel enerji verimliliği artırmak için bir eylem planı açıkladı. 

ÇİN’DEN SANAYİDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ PLANI 
Robot Zirvesi

Çin, yeşil dönüşümü teşvik etmek için kararlı adımlar atıyor. Özellikle endüstriyel enerji verimliliği artırmak için bir eylem planı açıklayan ülkenin düzenleyici kuruluşları enerji yapısını en iyi duruma getirmeyi amaçlıyor. Plan, Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı da dahil olmak üzere altı hükümet kuruluşu tarafından ortak bir şekilde oluşturuldu. Hazırlanan eylem planı kapsamında 2025 yılına kadar sanayi sektörlerinde enerji verimliliği konusunda kapsamlı bir iyileştirme yapmayı, veri merkezi gibi kilit alanlarda yüksek enerji verimliliği sağlamayı ve düşü karbonlu enerji kullanımını artırmayı amaçlıyor. 

HEDEF, ENERJİ TÜKETİMİ YÜZDE 13,5 AZALTMAK 

Plana göre demir-çelik, petrokimya, demir dışı metaller ve inşaat malzemeleri gibi sektörlerdeki enerji verimliliği söz konusu tarihe kadar dünya genelinden ileri bir düzeye ulaşmış olacak. 2025 yılına kadar Çin, yıllık geliri 20 milyon yuandan (yaklaşık 2,99 milyon ABD doları) fazla olan ülkenin büyük sanayi kuruluşlarının katma değer birimi başına enerji tüketimini, 2020 düzeyine göre yüzde 13,5 azaltmayı hedefliyor. Önceki verilere göre Çin'in büyük sanayi kuruluşlarının katma değer birimi başına enerji tüketimi, 2016-2020 dönemindeki yüzde 16'lık düşüşün ardından 2021'de önceki yıla göre yüzde 5,6'lık bir azalma sergiledi.

YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını