ÇİN’DEN REKORLUK YENİLENEBİLİR ENERJİ BÜYÜMESİ

Çin, toplam enerji ihtiyacının yüzde 42.4’ü yenilenebilir enerji den karşılıyor.

ÇİN’DEN REKORLUK YENİLENEBİLİR ENERJİ BÜYÜMESİ
EndüstrideAra5

Ulusal Enerji Dairesi, Çin’in yenilenebilir enerji alanında ulaştığı gücü açıkladı.  Açıklamaya göre Çin, karbon emisyonlarını azaltmak ve ekolojik kalkınmayı teşvik etmek amacıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarının keşfinde ve kullanımında ilerlemeler kaydetti. Ulusal Enerji Dairesi yöneticisi Zhang Jianhua, ülkenin yenilenebilir elektrik üretimi konusunda yerleşik kapasitesinin 2020 yılı sonunda 930 milyon kilovata ulaştığını; bunun da ülkenin toplam kapasitesinin yüzde 42,4 kadarına denk düştüğünü duyurdu.      

Hidroelektrik üretim mevcut kapasite, Zhang’ın açıklamasına göre, üst üste 16 yıldır dünyanın ilk sırasında; ayrıca mevcut rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi üretim kapasitesi de yine üst üste sırasıyla 11 ve altı yıldan beridir dünyanın birinci sırasında. Geçtiğimiz yılda Çin’in kullandığı yenilenebilir enerji miktarı 680 milyon ton kömür eşdeğerine ulaştı ve yaklaşık bir milyar ton kömürün üretebileceği enerji miktarını üretti. Bu durum, 1,79 milyar ton karbondioksit, 864 bin ton kükürt dioksit ve 798 bin ton azot oksit emisyonunun azaltılmasını sağlamış oldu.    

9 YILDA YÜZDE 9,5 ORANINDA ARTIŞ YAKALADI 

Yenilenebilir enerji kaynaklarınca üretilen enerji, geçtiğimiz yıl Çin’de 2 bin 200 milyar kilovatsaate ulaşarak ülkenin toplam elektrik tüketiminin yüzde 2,5 kadarına eşdeğer oldu. Bu, 2012 yılına kıyasla yüzde 9,5 oranında bir artış ifade etti. Öte yandan Çin'in ülke olarak ciddi bir çaba harcayarak önümüzdeki yıllarda büyük ölçekte ve yüksek kaliteli yenilenebilir enerji üreteceği ve enerji sistemini bu eksende oluşturacağı yine ilgili daire yönetimi tarafından belirtildi.      

ENERJİ HEDEFLERİNİ BELİRLEDİ 

Çin, önümüzdeki dönemde hem Rüzgar ve güneş enerjisinin üretimini hızlandırmayı hem hidrolik enerjiyi yerel koşullara uygun olarak kalkındırmayı hem de güvenlik konusuna odaklanarak nükleer enerjiyi düzenli biçimde ileri götürmeyi hedefliyor. İlaveten fosil olmayan enerjilerin kullanımını teşvik amacıyla enerji tüketimine ilişkin kesin normları benimseyecek. Endüstri, inşaat ve ulaştırma gibi temel sektör ve alanlarda tüketilecek enerjinin profilini de istenen yönde değiştirmek de hedefleniyor.    
 

YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Vat

Dergiler