ÇİN’DE YEŞİL KREDİ BÜYÜKLÜĞÜ 2,16 TRİLYON DOLAR OLDU

Çin, yeşil enerji konusunda radikal adımlar atmaya devam ediyor. Çin’in yeşil kredi bakiyesi geçtiğimiz yıla göre yüzde 26,5 oranında arttı ve 2,16 trilyon dolara ulaştı.

ÇİN’DE YEŞİL KREDİ BÜYÜKLÜĞÜ 2,16 TRİLYON DOLAR OLDU
Endüstrideara

Çin Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, ülkede yeşil finansman alanında çok hızlı bir gelişme yaşanıyor. Yeşil enerji konusunda radikal adımlar atan Çin, bu alandaki gelişmeyi desteklemek için finansman kaynaklarını da artırıyor. Çin Merkez Bankası’na göre 2021’in ikinci çeyreğinin sonunda, Çin’in yerel ve yabancı para cinsinden yeşil kredi bakiyesi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,5 artarak 2,16 trilyon dolara ulaştı.

2060 YILINA KADAR KARBON NÖTR OLACAK 

2021 yılının ilk sekiz aylık döneminde Çin’in yeşil tahvil ihracı bir yıl öncesine göre yüzde 152 oranında artış yaşandı. Çin’in karbon nötr tahvilleri bu dönemde 180 milyar yuanı geçti. Çin hem yüksek kaliteli ve yeşil büyümeyi sürdürmek hem de 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını en üst düzeye çıkarmak için önemli bir yol haritası belirlediğini açıklamıştı. Çin, 2060 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor. 

YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını