banner1322
x

ÇİN RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖRÜNDE ÖNCÜ

Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi’nin hazırladığı rapora göre geçtiğimiz yıl Çin’de yeni kurulan rüzgar enerji santrallerinin kapasitesinin 52 GW oldu. Bu oran bir önceki yıla ait kapasite değerinin iki katına ulaştı.

ÇİN RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖRÜNDE ÖNCÜ
Robot Zirvesi

Çin’in mevcut rüzgar enerjisi kapasitesi GWEC’nin tahminlerinden yüzde 70 daha fazla arttı. Böylece Çin’in bu konuda Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika’nın kapasite toplamından daha yüksek bir seviyeye ulaştı. Bu, aynı zamanda Doğu Asya’nın rüzgar enerji kapasitesinin, dünya toplamının yaklaşık beşte üçünü oluşturduğunu gösteriyor. Konuyla ilgili açıklama yapan GWEC Çin Direktörü Liang Wanliang, “Çin’in yenilenebilir enerji alanındaki politika desteği ile 2021 yılı için rüzgar enerji kapasite tahminlerini düzelttik. Bu rakamın 40 GW’ı aşacağını tahmin ediyoruz” dedi.  

HEDEF KARBON NÖTR SEVİYESİNE ULAŞMAK 

Çin, geçen eylül ayında karbondioksit emisyonlarını 2030’a kadar zirveye çıkarma ve 2060’tan önce de karbon nötr seviyesine ulaşma hedeflerini açıkladı. GWEC, Çin’in söz konusu hedeflerini gerçekleştirmek için rüzgar gücü kapasitesini 2021-2025 yılları arasında her yıl en az 50 GW ve 2026’dan sonra da yılda 60 GW artırması gerektiğini kaydetti.
 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını