banner1112
x

ÇİN GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETİMİNİ ARTIRDI

Karbondioksit emisyonlarını azaltma ve karbon nötr olma hedefleri doğrultusunda önemli adımlar atan Çin, güneş enerjisinden ürettiği elektrik miktarını yüzde 23 oranında artırdı.

ÇİN GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETİMİNİ ARTIRDI
Endüstri 40 Zirvesi

Çin Ulusal Enerji İdaresi yöneticisi Wang Dapeng tarafından açıklanan verilere göre, ocak-haziran döneminde ülkenin güneş enerjisinden elde ettiği elektrik üretimi 157,64 milyar kilovat-saat oldu. Wang, aynı dönemde yeni eklenen kurulu fotovoltaik elektrik üretimi kapasitesinin 13 milyon kilovat olduğunu ve haziran ayı sonunda toplam kurulu fotovoltaik elektrik üretim kapasitesinin ise 268 milyon kilovata ulaştığını söyledi.    

HEDEF: YENİ ENERJİ SEKTÖRLERİNİ GELİŞTİRMEK 

Çin, haziran ayında, yeni merkezi fotovoltaik istasyonlar, dağıtık fotovoltaik projeler ve karada rüzgar enerjisi projelerine yönelik merkezi bütçeden verilen sübvansiyonları 2021 yılında sona erdireceğini ve şebeke paritesini gerçekleştireceğini duyurmuştu. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’na göre 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe giren politikalar, kaynakların etkin kullanımını teşvik etmeyi ve güneş ve rüzgar enerjisi gibi yeni enerji sektörlerini yüksek kaliteli şekilde geliştirmeyi amaçlıyor.    


 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 09:38
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Schneider

Dergiler