banner1322
x

ÇİMSA’DAN 52 MİLYON TL’LİK GES YATIRIMI

Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, Afyon Fabrikası’nda 52 milyon TL yatırım bedeliyle güneş enerji santrali kurmayı planlıyor. Proje 3.3 MW kurulu güce sahip olacak ve yıllık 4,2 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek. 

ÇİMSA’DAN 52 MİLYON TL’LİK GES YATIRIMI
Endüstrideara

Sabancı Holding iştiraki Çimsa, sürdürülebilir bir gelecek için yatırımlarını sürdürüyor ve çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Çimsa son olarak Afyon’da faaliyet gösteren fabrikasında önemli bir projeye imza atmaya karar verdi. Çimento sektörünün en büyük GES projesini kurmaya hazırlanan Çimsa bu proje için 52 milyon TL yatırım bütçesi belirledi. Güneş enerji santrali devreye alındığı zaman 3.3 MW kurulu güce sahip olacak ve yıllık 4,2 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek. Bu üretim miktarı 3 bin hanenin yıllık enerji ihtiyacına eşit olacak. Güneş enerji santrali 60 bin metrekare alanda kurulacak ve toplam 7479 adet güneş paneli kullanılacak. Projenin 2023 yılının 4’üncü çeyreğinde aktif olması planlanıyor. 

“YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI STRATEJİLERDE ÖNEMLİ YER TUTUYOR”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Çimsa CEO’su Umut Zenar, “Çimsa olarak yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirmek amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlk olarak iklim değişikliğiyle mücadele için güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak istiyoruz. Bu durum tüm ülkelerin enerjiyle ilgili yol haritalarında önemli bir yer tutuyor. Küresel emisyonların 2030'a kadar yarı yarıya azaltılması için yenilenebilir enerji kullanımına yönelik büyük çaplı bir dönüşüm yaşanması gerekiyor. Bu süreçte Çimsa olarak döngüsel ekonominin bir parçası olmaya devam etme hedefiyle, yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirmek ve sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmak için çok çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında, karbon ayak izinin azaltılması, enerji verimliliği, çevre dostu ürünler gibi konulara odaklanmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda hayata geçireceğimiz güneş enerjisi yatırımımızın tüm dünyanın ortak sorunu olan emisyonların azaltılması konusuna büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. 
 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022, 13:11
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını