ÇATI PROJELERİNDEKİ ÜRETİM KAYIPLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Kendi enerjisini üreten endüstriyel tesislerin performans takibine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Inavitas Yönetim Kurulu Başkanı Alper Terciyanlı, üretim kayıpları için bakım faaliyetlerinin önemli olduğunu söyledi.

ÇATI PROJELERİNDEKİ ÜRETİM KAYIPLARINA DİKKAT ÇEKTİ
EndüstrideAra - Haber Detay

Endüstriyel tesislerin kendi enerjisini üretmesiyle birlikte izleme ve bakım faaliyetlerinin önem kazandığını söyleyen Inavitas Yönetim Kurulu Başkanı Alper Terciyanlı, 13. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı kapsamında düzenlenen Solarbaba'ya ait PROSUMER2020 etkinliğinde konuştu. Terciyanlı, “Üretim tesisleri temelde birçok dış etkenden, malzemeden, montajdan bir üretim kaybı yaşayabiliyor. Üretim kaybının minimize edilebilmesi için bu sistemlerin gerçek anlamda izlenmesi, performansın takip edilmesi ve performans kaybı yaşandığında bakım faaliyetleriyle performans artışının yakalanması gerekiyor” dedi. 

“BAKIM FAALİYETLERİYLE VERİMLİLİK ARTIRILABİLİR” 

Dağıtık üretimle birlikte üretim ve tüketimin birlikte olduğu türetici dediğimiz yeni bir tüketici tipimiz oluştu. Bu tüketici hem konvansiyonel bir tüketici gibi tüketim yapabiliyor hem de üretim gerçekleştirebiliyor. Hatta ürettiği enerjiyi yerinde depolayabiliyor. Elektrikli aracı varsa aracını şarj edebiliyor. Tüm bu işlemleri de enerji yönetim sistemi sayesinde esnek bir şekilde yapabiliyor. O yüzden enerji verimliliği dediğimiz konu sadece konvansiyonel enerjinin daha az tüketilmesi anlamına gelmiyor. Tabii bu konu için endüstriyel tesisler ya da ticari işletmeler için tüketimi minimize edecek şekilde önlemler alabiliriz. Enerji üretimi ve tüketimi konusunda iki ana başlık üzerinde durabiliriz. Birincisi, üretimin tüketimle birlikte yönetilebilmesi, ikincisi ise üretim tesisinin maksimum verimlilikte üretim gerçekleştirmesidir. Üretim tesisleri temelde birçok dış etkenden, malzemeden, montajdan bir üretim kaybı yaşayabiliyor. Üretim kaybının minimize edilebilmesi için bu sistemlerin gerçek anlamda izlenmesi, performansın takip edilmesi ve performans kaybı yaşandığında bakım faaliyetleriyle performans artışının yakalanması gerekiyor. İşte bu noktada da sistemlerin uygun bir biçimde performansların izlenmesi ve hesapların standartlara uygun bir şekilde yaparak makas açıldığında bakım faaliyetleriyle durumun kontrol altına alınması önem arz ediyor. Bu çatı projelerimizde de bundan sonra böyle olacak. Çatı pazarıyla ilgili olarak sektörde birkaç problem bizi bekliyor olacak. Öncelikle sektör, performans izleme konusunda yapılması gereken çalışmaları henüz algılamış değil. Endüstriyel tesislerin kendi içerisinde işletme ve bakım ekipleri bulunuyor ancak üretim tesisi tarafındaki yetkinliklerin yeterli olmaması ya da henüz belli bir farkındalığın yakalanmaması nedeniyle önümüzdeki süreçte tesislerdeki performans verimliliğiyle ilgili sorunlar yaşanabileceğini öngörebiliriz. Bu noktada mühendislik firmalarının üretim tesislerine destek olması ve gereken farkındalığın oluşturulmasıyla ilgili önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum. 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 18:27
YORUM EKLE

AEMOT

Vat

Dergiler