banner1322
x

ÇATI ALANI KISITLI FABRİKALARA GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMI MÜJDESİ

Kontek Enerji, çatı alanı kısıtlı olan ve enerji tüketimi yüksek olan fabrikaları GES ile buluşturuyor. Özellikle maden, tekstil, çimento ve petrokimya gibi fabrikalar temiz enerji yatırımı imkanından faydalanıyor.  

ÇATI ALANI KISITLI FABRİKALARA GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMI MÜJDESİ
Endüstrideara

Ağır sanayi sektörleri, “Sınırda Karbon Düzenlemesi’’ ne geçiş sürecinde öncelikli sektörler arasında yer almaktadır. Avrupa’da bazı ülkelerdeki ağır sanayi tesislerinin, geçiş süreci olan 2023 yılını beklemeden üretimlerini azaltmaya başladığı bilinmektedir. Dünya genelinde başlayan bu temiz enerji hareketi ileriki yıllarda Türkiye’yi de içine alacak ve başta ağır sanayi sektörü olmak üzere tüm sektörleri etkileyecektir. Bu hareket ile sektör firmalarının temiz enerji yatırımı yapması bir bakıma zorunlu hale gelecektir. 

BİRÇOK SEKTÖR İÇİN TEMİZ ENERJİ YATIRIMI İMKANI VAR 

5.1.h projeleri özellikle enerji tüketimi yüksek Maden, Tekstil, Çimento, Petrokimya vb. fabrikalar için avantajı bol bir temiz enerji yatırımı imkânı. Eski dönemde çatısında yeterli alan bulunmayan firmalar tüketimleri yüksek olmasına rağmen güneş enerjisi yatırımı yapamıyordu. Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'ne eklenen 5.1.h maddesi ile Sanayi grubu tüketicileri için sözleşme gücünün iki katına kadar arazilere GES kurulumlarının yapılabilmesine imkan getirildi. 5.1.h projeleri ile tüketiciler üretim fazlası enerjiyi ilgili tedarik şirketine satabilir, aylık mahsuplaşma yapabilir ve bağlantı anlaşması imzalanan veya kabul işlemleri tamamlanan üretim tesislerine, ilave üretim tesisi kurabilir.
 Yeni çıkan bu mevzuat ile 27 yıllık tecrübeye sahip bir enerji firması olarak Kontek Enerji;  tüm süreçleri titizlikle takip eden anahtar teslim çözümler ve yüksek verimli projeler sunuyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2022, 10:53
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını