Çataklı Enerji mühendisleri bilgilerini paylaşıyor

Enerji sistemleri mühendisleri sayesinde kadrosunu sağlam bir altyapı kurarak tamamlayan Çataklı Enerji, gelecek ve gündem konularında sektörün sesi oluyor.

Çataklı Enerji mühendisleri bilgilerini paylaşıyor
Robot Zirvesi

Enerji sistemleri mühendisleri sayesinde kadrosunu sağlam bir altyapı kurarak tamamlayan Çataklı Enerji, gelecek ve gündem konular hakkında sektörün sesi olma yolunda ilerlemesine devam ediyor. Bu haftanın konusunu yazıya döken Çataklı Enerji mühendislerinden Okan Aslan, enerji sistemleri mühendisi olarak tez çalışmasında solar termal sistemler üzerine araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmaktadır. Bu yazısında termal sistemler kitabı hakkında bilgi verecektir. Günümüzde yoğun bir şekilde rağbet gören Fotovoltaik Sistemlerin yanı sıra gelecekte fotovoltaik sistemlerden daha çok ilgi duyulacak olan Termal Sistemlerin şimdiden Ar-Ge çalışmaları hızla büyümektedir. Gelecekte hızla piyasada yer kapacak olan Termal Sistemlere Çataklı Enerji hem kitap alt yapısı ile hem de kendine özgü eğitim platformu ile hizmet vermektedir.

Solar Termal Sistemler kitabı içerisinde, en temel su ısıtma sistemlerinden başlayarak proses ısısı adı verilen yüksek sıcaklıkta buhar üretimi ve üretilen buhar ile endüstrinin birçok sanayi dalında kurutma işlemleri veya bir jeneratörü tahrik ederek elektrik enerjisi elde etme gibi birçok uygulamanın anlatımını içermektedir. Kitap sadece su buharı üreterek kullanılan uygulamaları değil aynı zamanda hava kolektörleriyle geliştirilen sistemler ile konut havalandırması ve iklimlendirme gibi birçok uygulamanın anlatımını da içermektedir. Sadece termal sistemleri değil aynı zamanda termal sistemler ile ısı pompası gibi verimli cihazların konfigürasyonu ile oluşturulan hibrit sistemlere de değinmektedir. Ayrıca FV sistemlerde kullanılan PV-Sol gibi simülasyon programlarının aynı görevini gören Termal Sistemler için tasarlanan programlarına da kitap içerisinde değinilmektedir.    
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 11:23
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını