banner1322
x

ÇANKIRI’DA ÇÖPLERDEN ELEKTRİK ÜRETİLİYOR

Çankırı’da atıklardan enerji üretiliyor. Merkez ve 11 ilçeden gelen günlük 150 ton atıktan elde edilen biyogaz, depolama sahasında elektrik enerjisine dönüştürülüyor.

ÇANKIRI’DA ÇÖPLERDEN ELEKTRİK ÜRETİLİYOR
Endüstrideara

Çankırı'da il ve ilçe belediyelerinin bir araya gelmesiyle Çankırı Çevre Hizmetleri Birliği kuruldu. Birlik tarafından Yukarı Pelitözü köyü mevkisinde merkez ve ilçedeki çöplerin işlenmesi ve elektrik enerjisine dönüştürülmesi amacıyla 100 dönüm alanda yaklaşık 25 milyon liralık yatırımla depolama sahası ve enerji tesisi oluşturuldu. Bu sayede Çankırı merkez ve 11 ilçesinden gelen atıklardan elde edilen biyogaz, depolama sahasında toplanarak elektrik enerjisine dönüştürülüyor.

“6 BİN HANENİN ENERJİ İHTİYACI KARŞILANIYOR”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Çankırı Çevre Hizmetleri Birliği Başkanı Şakir Kaymak, "2019 yılında başkan olduğumda saha, düzenli depolama sahası olarak kullanılamıyordu. 2019 yılından itibaren 2 tır 10 dorse temin ettik. Şu an için 11 ilçemizin ve Çankırı merkez ile 3 belde belediyemizin çöplerini düzenli depolama sahamıza getiriyoruz. Günlük olarak seriyoruz. Borulamasını yapıyoruz ve elde etmiş olduğumuz biyogazdan da saatte 1600 kilovat elektrik enerjisi üreterek ülkemizin hizmetine sunuyoruz. Bugün burada saatte 1600 kilovat elektrik üreterek yaklaşık 6 bin hanenin elektriğini çöpten karşılamış oluyoruz. Bir firmayla enerji üretimi noktasında ihale yöntemiyle anlaşarak 2020 yılında düzenli depolama sahamızda enerji üretimine geçtik. Bu proje ile Türkiye’ye 5 milyon TL gelir sağlanacak. Şu an için proje kapsamında 16 kişi istihdam ediliyor. Günlük 150 ton çöp gelirken ayda bu rakam 4 bin 500 tona ulaşıyor." dedi. (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2021, 15:21
YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını