BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİNDEN ŞARJ İSTASYONU 

Bursa Teknik Üniversitesi yerleşkesine kurulan ve yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan sistemde, elektrikli araç şarj istasyonlarının "akıllı şebeke" konseptine uygun olarak çalışması sağlandı. 

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİNDEN ŞARJ İSTASYONU 
Enerji Zirvesi

Bursa Teknik Üniversitesi yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yatırım gerçekleştirdi ve elektrikli araçlar için şarj istasyonu kurdu. Konuyla ilgili açıklamayı BTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökay Bayrak gerçekleştirdi. Bayrak, “Projemiz TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Programı kapsamında desteklendi. Yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan sistemle elektrikli araç şarj istasyonları "akıllı şebeke" konseptine uygun çalışması sağlandı. İstasyon Bursa Teknik Üniversitesi’nin Mimar Sinan Yerleşkesine kuruldu. Tüm elektrikli araçlarda kullanılabilecek sistem, elektrik şebekesinden bağımsız olarak araç şarjını mümkün hale getiriyor” dedi. 

ELEKTRİKLİ ARAÇ SAYISI 2 MİLYON OLACAK 

Elektrikli araç şarj istasyonlarının sayılarının ilerleyen yıllarda önemli ölçüde artacağını vurgulayan Bayrak, şöyle konuştu: "2030 yılında elektrikli araç sayısının ülkemizde de 2 milyona yaklaşması bekleniyor. Dünya çapında da elektrikli araç sayısının 2025 sonunda toplam potansiyelde yüzde 25'in üzerine çıkacağı öngörülüyor. Proje kapsamında elektrikli araçların hızlı şarj olabileceği ve elektrik enerjisini yenilenebilir enerjiden de destek alarak güneş ve rüzgar enerjisini kullanarak sağlayabileceği hibrit bir yapı oluşturmaya çalıştık. Önümüzdeki yıllarda özellikle elektrikli araçların şarj olmasında şebekeye binecek bu yükün daha hafifletilmesinde ve 'akıllı şebeke' dediğimiz yani enerjisini bulunduğu yerde üretip bulunduğu yerde tüketme dediğimiz şebekeye uygun bir tasarım bir gerçekleştirmeye çalıştık."
 

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını