banner1322
x

BURSA KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kendi enerjisini üretmeye yönelik ilk adımları attı. Proje kapsamında ayrıca Muradiye Su Fabrikası’nın da enerji ihtiyacı karşılanacak.

BURSA KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK
Enerji Zirvesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi enerji üretimine yönelik önemli bir adım attı. Proje kapsamında hem Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yıllık enerji ihtiyacının yüzde 30’u karşılanacak hem de Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kurumlardan Muradiye Su Fabrikası’nın enerji ihtiyacının tamamı üretilecek. 2 yıl içerisinde faaliyet geçecek projeyle ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Türkiye’de kendi enerjisini üreten ilk büyükşehirlerden biri olacağız. Bu yatırım sayesinde yılda 5 milyon 250 bin TL tasarruf sağlayacağız” dedi. 

46 BİN 833 TON KARBONDİOKSİT SALINIMI ÖNLENECEK 

Projenin detaylarını da aktaran Aktaş, projenin iki yıl içerisinde tamamlanmasını öngördüklerini ve bu yatırım sayesinde yılda 6.500.000 kWh’lik elektrik üretmeyi hedeflediklerini belirtti. Aktaş, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Güneş enerjisi yatırımları sayesinde elektrik tüketimimizin yüzde 30’unu ve Muradiye Su Fabrikası’nın ise enerji ihtiyacının tamamını karşılayacağız. Yılda ortalama 482 bin 374 ağacın karbondioksit emilimine denk gelen, 46 bin 833 ton karbondioksit salımı önlenmiş olacak” diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 09:45
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını