BURSA İSTASYONLARINA GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ KURACAK

Bursa Tek Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahintaş, Bursa Büyükşehir Belediyesine ait hafif raylı sistem istasyonlarının enerji ihtiyacının karşılanması için panel kurulumuna başladıklarını söyledi.

BURSA İSTASYONLARINA GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ KURACAK
Endaş - Haber

Bursa Tek Enerji, Bursa Büyükşehir Belediyesine ait hafif raylı sistem istasyonlarının enerji ihtiyacının karşılanması için panel kurulumuna başladı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi ve hayata geçirdikleri projenin detayların hakkında bilgi veren Bursa Tek Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahintaş, “Dünya genelinde yenilenebilir enerjinin önemi artmaya başladı. Bu konuda Bursa’da önemli bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Bursa Tek Enerji olarak Bursa’daki 30 istasyonun çatılarına panellerin montajını 3-4 ayda tamamlamayı hedefliyoruz. İstasyonun içinde kullanılan elektrik çatıdaki panellerden karşılanacak. Elektrik üretimini insanlarımız seyahat ederken görebilecek. Bu panellerle yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin kWh enerji üretilecek. Bu sayede belediye 10 yıl içerisinde 17 milyon TL kazanacak.” dedi. 

“TÜM ŞİRKETLER KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETMEYE BAŞLADI”

Şahintaş, "Türkiye'deki tüm şirketler kendi enerjisini güneşten üretmek için yatırım gerçekleştiriyor. Sanayi kenti olan Bursa’da da bu yatırımlar hız kazandı. Gelen talepleri karşılama konusunda yetersiz kalıyoruz. Günde 20'nin üzerinde çatı ölçüleri alınıyor ve fizibilite çalışmaları yapılıyor. Yakın zaman içerisinde Türkiye'de güneş enerji rakamları 6 bin 200 MWh seviyesinden 30 bin MWh seviyesine çıkmasını umut ediyoruz. Petrol kaynaklarının tükenmesi ve araçların da elektrik enerjisine dönmesiyle birlikte güneş en büyük kaynak olacak. Bu sayede hem Türkiye’de hem de dünyada güneş enerjisine talep artmaya devam edecek” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 11:55
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Vat

Dergiler