BOR İHRACATINDA İKİNCİ TREN YOLA ÇIKTI

Kırka’daki bor işletmemizde üretilen rafineri bor ürünleri yaklaşık 50 konteyner blok vagonlarda Çin’de yer alan Şiyan istasyonuna doğru yola çıktı.

BOR İHRACATINDA İKİNCİ TREN YOLA ÇIKTI
EndüstrideAra5

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çin'e demir yoluyla ilk bor ihracatının ocakta yapıldığını hatırlattı. Dönmez, "Bugün Eti Maden, TCCD ile birlikte Çin’e demiryoluyla ikinci tren sevkiyatını gerçekleştiriyoruz. Kırka’daki bor işletmemizde üretilen rafine bor ürünleri, yaklaşık 50 konteyner blok vagonlarda Çin’in Şiyan istasyonuna doğru yeniden yola çıktı." dedi.

İKİNCİ SEVKİYATINI YAPIYOR

Dönmez, konuyla ilgili açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “23 Mart'ta Süveyş Kanalı'nda meydana gelen kaza ve sonrasında alternatif ticaret yollarının öneminin bir kez daha ortaya çıktı. Dünya ticareti sadece birkaç günde milyon dolarlık kayba uğradı. Bu durum bizlere tek bir rota ya da tek bir geçiş üzerinden yapılacak ticaretin farklı riskleri ortaya çıkarabileceğini gösterdi. Küresel aşı çalışmalarıyla birlikte bu yılın başından beri imalat sektöründe ham madde talebi de artışa geçti. Bu durumun dünya ticaretine pozitif ivme kazandırdığı bir dönmede başarıyla gerçekleşen bu stratejik demir yolu deneme operasyonumuz meyvelerini de vermeye başladı. Bugün Eti Maden, TCCD ile birlikte Çin’e demiryoluyla ikinci tren sevkiyatını yapıyor. Kırka’daki bor işletmemizde üretilen rafine bor ürünleri, yaklaşık 50 konteyner blok vagonlarda Çin’in Şiyan istasyonuna doğru yeniden yola çıktı. Eti Maden, Çin pazarına geleneksel olarak yaptığı deniz konteyner taşımacılığının yanı sıra, gemi kiralama ve demir yolu alternatifleriyle de başarılı bir stratejik hamleyi de gerçekleştirmiş olacak." (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 12:16
YORUM EKLE

KRC ELEKTRO

Vat

Dergiler