banner1322
x

BİM 6’NCI GES PROJESİNİ TAMAMLADI 

En önemli küresel çevre sorunlarından biri olan iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlamak üzere yenilenebilir enerji yatırımları gerçekleştiren BİM, altıncı Güneş Enerjisi Santrali’nin (GES) kurulumunu Samandıra deposunda tamamladı.

BİM 6’NCI GES PROJESİNİ TAMAMLADI 
Makine Zirvesi

BİM, yenilenebilir enerji yatırımlarına devam ediyor. Son olarak Samandıra deposunun çatısına kurduğu güneş enerji santralini devreye alan BİM, 6’ncı GES projesini hayata geçirmiş oldu. 1,7 MW kurulu güce sahip GES ile Samandıra deponun enerji tüketiminin %100’ü güneşten karşılanacak. Bu proje 745 hanenin yıllık enerji tüketimine denk gelecek şekilde üretim yapacak. Aynı zamanda 1,346 ton karbon emisyonunun azalmasını sağlayacak. Bu da 16 bin 500 ağaç kazanımına denk gelecek. 

KARBON SALIMINDA YILLIK 8.030 TON AZALMA

BİM, 2020 yılında Batman, 2021 yılında İstanbul Arnavutköy, Iğdır’da çatı üstü GES projelerini devreye almıştı. 2022 yılında ise Denizli, Konya ve Samandıra’da yer alan depolarının çatılarını güneş panelleriyle donattı. BİM, bu yatırımları sayesinde 6 deposunun da enerji tüketimlerinin %100’ünü güneş enerjisinden sağlıyor. Batman, Arnavutköy, Iğdır, Denizli, Konya ve Samandıra depolarında toplam gücü 9 MW olan GES’ler beş binden fazla hanenin yıllık enerji tüketimine denk üretim yapıyor. Karbon salımında toplamda yıllık 8.030 ton azalma olurken, 120 binin üzerinde ağaç kazanımı sağlanmış oluyor.


 

YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını