BAYBURT’A RÜZGAR PROJESİ GELİYOR

Bayburt’un Kılıçkaya Yaylası’na 400 milyon TL yatırım bedeliyle rüzgâr enerji santrali kuruluyor. RES projesi 32 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

BAYBURT’A RÜZGAR PROJESİ GELİYOR
EndüstrideAra - Haber Detay

Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde yer alan Kılıçkaya Yaylası, yeni bir rüzgar projesine ev sahipliği yapıyor. 2 bin 330 rakımda yer alan yaylada yer alacak olan RES projesi 32 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak. 400 milyon TL yatırım bedeliyle hayata geçecek olan projenin yüzde 98’i tamamlanmış durumda. Devreye alındığı zaman toplam kurulu gücü ise 40 MW olacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Esyel Global Enerji Genel Müdürü Bertan Korkmaz, “Bu proje hemen hemen tüm şehrin elektrik ihtiyacına cevap verecek. Umuyoruz ki devletimiz için hayırlı bir yatırım olur” dedi. 

RÜZGAR AÇISINDAN YÜKSEK POTANSİYELE SAHİP

Kılıçkaya Yaylası’nda hayata geçecek olan RES projesinin kurulumuna başlandı ve altyapı çalışmalarının yüzde 98’i tamamlandı. Projenin detaylarını anlatan Korkmaz, “Kılıçkaya Yaylası rüzgar açısından bulunduğu bölgenin verimli bir alanı. Buradaki potansiyelin ekonomiye kazandırılması için proje kapsamında 10 rüzgar türbini kullanılacak. Daha önce yaptığımız araştırmaların neticesinde bölgenin verimli bir alan olduğunu tespit ettik. 10 türbinden oluşacak olan RES projesinin biriyle ilgili montaj çalışmaları tamamlandı. Bu sene sadece bir türbinin montajı yapılmış oldu. 2021 yılında geriye kalan 9 türbinin montajı tamamlanacak. 154 kilovattan bağlanan bir şalt sahamız var. Kumanda binamız, yollar gibi inşaat işlerinin yüzde 98'i tamamlanmış durumda.  Santralin kurulum aşamasında 150 kişi görev yaptı. Proje tamamlandıktan sonra 15 kişi sürekli olarak istihdam edilecek” dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 13:03
YORUM EKLE

Radyo

Vat

Dergiler