\"\"
banner1496
x

BARIŞ MÜHENDİSLİK VERİMLİLİĞİ ÖNDE TUTAN ÜRÜNLERİNİ ANLATACAK

Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi’nde verimliliği her anlamda önde tutan ürünlerini ve uygulamalarını anlatmaya hazırlanan Barış Mühendislik, kaskad olarak tasarladığı buhar, kızgın yağ veya sıcak su kazanlarından oluşan sistemler ile GES yatırımları ile uyumlu içinde çalışan elektrikli kazanlarını tanıtacak.

BARIŞ MÜHENDİSLİK VERİMLİLİĞİ ÖNDE TUTAN ÜRÜNLERİNİ ANLATACAK
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Barış Mühendislik Şirket Ortağı Hamdi Hoplamaz, sektörün güncel durumunu değerlendirerek enerji verimliliğinin önemine dikkat çekti. Hoplamaz, “Dünyada artan ekonomik belirsizlikleri, hızla değişen politik olayları ve Paris İklim Anlaşması’nın şartlarını dikkate aldığımızda, mevcut işletmelerin günlük iş yoğunluğundan sıyrılarak kendi enerji verimlilik departmanlarını kurmalarının kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. Üretilen birim ürün başına birim enerji maliyetlerini en aza indirmek, işletmelerin uzun yıllar hayatta kalabilmeleri, yani sürdürülebilir bir yolda olmaları için ilk yapmaları gereken gerçek aksiyon olmalıdır. İşletmelerin yeni tesis yatırımına başladıkları zaman ilk yapmaları gereken şey, bugünün teknolojisi ile kurulabilecek maksimum verimli, maksimum iş ve işçi güvenliğine haiz, endüstri 4.0’a uygun üretim yaparak yeşil mutabakata uygun, çevre dostu işletmeler kurmalarıdır. Enerkon olarak, değerli müşterilerimize bu hizmeti vererek geleceğin fabrikalarını ve işletmelerini kurmalarına destek olmaktayız. Yukarıda özetlediğimiz bu hedeflere ulaşmaları için, bu sene de büyük bir enerji ile katıldığımız bu zirvede verimliliği her anlamda önde tutan ürünler ve uygulamaları aktaracak, paylaşacak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Örnek uygulamalardan biri, fabrikaların enerji tüketimine anlık cevap verebilen ve enerjinin en verimli şekilde kullanılmasına olanak tanıyan kaskad olarak tasarladığımız buhar, kızgın yağ veya sıcak su kazanlarından oluşan sistemlerdir.  Diğer ön plana çıkarmak istediğimiz ürün ise ülkemizin coğrafi avantajından faydalanarak işletmelerin maksimum seviyede fayda sağlayabileceği GES yatırımları ile uyumlu şekilde çalışan elektrikli kazanlarıdır. Bu sistemler, işletmelerin fosil yakıtları en aza indirmelerine yardımcı olacak ve karbon nötr hedeflerine uygun bir şekilde elektrikli kazan sistemlerine geçmelerini sağlayacaktır” dedi. 

“ENERKON OLARAK 4 BAŞLIKTA HİZMET SAĞLIYORUZ” 

Hoplamaz, Enerkon olarak hem yurt dışında hem de Türkiye genelindeki tüm saha uygulamaları için 4 farklı başlıkta çözüm sunduklarına dikkat çekti ve sağladıkları çözümleri şu cümlelerle anlattı: 

  • “Yüksek Verimli Ürünler: Ürettiğimiz tüm ürünler, en yüksek verime sahip olacak şekilde tasarlanmakta ve üretilmektedir. Bu sayede fabrikalar, enerji maliyetlerini azaltabilir ve daha verimli bir üretim sürecine sahip olabilir.
  • Sürdürülebilir Sistemler: Günümüz teknolojisi ile uyumlu olarak, en doğru ve maksimum verimlilikte sürdürülebilir enerji sistemlerinin kurulumunda lideriz. Bu sistemler hem çevre dostu hem de uzun vadeli enerji tasarrufu sağlamaktadır.
  • Kaliteli ve Verimli Ekipmanlar: Tüm mekanik ekipmanlarda en kaliteli ve verimli olanları kullanarak, fabrikaların enerji kullanımını optimize etmeyi hedefliyoruz. Bu, hem enerji maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur hem de işletme süreçlerini daha güvenilir hale getirir.
  • Enerji Kayıplarının En Azına İndirilmesi: Yaptığımız saha etütleri ve teknik raporlar ile müşterilerimizin enerji kayıplarını belirleyip en aza indirmek için özelleştirilmiş çözümler sunuyoruz. Bu sayede fabrikalar, mevcut enerji kaynaklarını daha etkili bir şekilde kullanabilir ve tasarruf potansiyellerini maksimize edebilirler. ENERKON olarak, enerji verimliliği odaklı projelerimizle fabrikaların sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına ve enerji maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz.”

“KAZAN KAPASİTELERİNİ BUHAR YÜKÜNE UYGUN OLARAK BELİRLEDİK”

Hoplamaz, “Son dönemde hayata geçirilen projeler ve sonunda sağlanan verimliliklerle ilgili olarak; “2023 yılında Türkiye'nin ilk 100 şirketi arasında yer alan bir otomotiv ve iki gıda fabrikasında gerçekleştirdiğimiz projede, üretim sürecindeki buhar ihtiyacını karşılamak üzere kaskad buhar kazanları kullanımına odaklandık. Bu projede, yatırımcılarla yapılan uzun istişareler sonucunda, kazanların optimum kapasitede tasarlanması hedeflendi. Projede, kazan sistemleri ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan olan güvenli alanda kalma düşüncesi ile gerektiğinden büyük kapasite kazan tasarlanmasını önleyerek kazan kapasitelerini işletmelerin her zaman en verimli oldukları buhar yüküne uygun olarak belirledik. Bu, işletmelerin enerji ihtiyaçlarını daha etkili bir şekilde karşılamalarını sağladı. Yatırımcılar için, kaskad buhar kazanları ve verimli bir kazan dairesi tasarımı ile elde edilen %3-4'lük verim artışı sayesinde ekstra yakıt tasarrufu sağlandı. Bu da yatırımların kısa sürede geri ödenmesine ve finansal avantaj elde edilmesine olanak tanıdı. Toplamda, projenin hayata geçirilmesiyle birlikte, işletmelerin anlık buhar ihtiyacını en verimli şekilde karşılayan çözümlerle %3-4'lük bir verim artışı elde edildi. Bu başarı, enerji maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlayarak yatırımcıların memnuniyetini ve finansal avantajlarını artırdı.” dedi.

“DAHA ETKİLİ ENERJİ ÇÖZÜMLERİ SUNMAYI AMAÇLIYORUZ”

Hoplamaz, yıl sonu hedefleri ve yeni dönem projeleri ile ilgili ise şunları söyledi: “2023 yılında, Enerkon olarak önümüzdeki dönemde hedeflerimize odaklanarak müşterilerimize daha etkili enerji çözümleri sunmayı amaçlıyoruz. Hedeflere ulaşma yolunda, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik özelleştirilmiş çözümler sunarak sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği konusunda liderliğimizi pekiştirmeyi hedefliyoruz. Enerji verimliliği odaklı projelerimizi genişleterek, daha fazla sektör ve firma için özelleştirilmiş çözümler sunmayı planlıyoruz. Bu projeler aracılığıyla müşterilerimizin enerji maliyetlerini düşürmelerine ve çevresel etkilerini azaltmalarına yardımcı olacağız. Teknolojideki gelişmeleri yakından takip ederek, ürün portföyümüzü güncel tutmayı ve müşterilerimize en son teknolojiyi sunmayı planlıyoruz. Bu, enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda daha etkili çözümler sunmamıza olanak sağlayacak. Müşterilerimizin enerji yönetimi konusunda bilinçlenmelerini desteklemek amacıyla danışmanlık hizmetlerimizi geliştirerek ilerlemeyi planlıyoruz.  Yıl sonu hedeflerimiz arasında, uluslararası alanda daha fazla iş birliği yaparak global pazarda etkin olmak da yer alıyor. Bu, teknolojik ve sektörel anlamda uluslararası trendlere uyum sağlamamıza olanak tanıyacak. Bu hedeflerimizle, müşterilerimize daha kapsamlı ve etkili enerji çözümleri sunmayı ve sürdürülebilirlik alanında daha geniş bir etki yaratmayı planlıyoruz."
 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2023, 11:01
YORUM EKLE

Jenesis Web Kategori

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını