BALIKESİR’E 30 MİLYON LİRALIK DEV BİYOGAZ YATIRIMI

Renesco, Balıkesir’in ileri gelen ailelerinden Kula, Çetin, Özkul ve Karakuş aileleri ile beraber Karesi ilçesine 30 milyon TL değerinde biyogaz yatırımı yaptı.

BALIKESİR’E 30 MİLYON LİRALIK DEV BİYOGAZ YATIRIMI
Endüstri 40 Zirvesi

Yerli enerji şirketi Renesco, Balıkesir Karesi ilçesine 30 milyon TL yatırım bedeliyle biyogaz santral projesi gerçekleştirdi. Yatırım kapsamında 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Karesi’nin Yaylabayır Mahallesi 'nde günde 30 MW elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Tesis yılda 10.900 MW elektrik üretirken 5 bin hanenin elektrik ihtiyacı bu tesisten sağlanacak. Ayrıca yılda 15 bin ton organomineral gübre, Balıkesirli çiftçinin kullanımına sunulacak. 

DENEME ÜRETİMLERİ BAŞLADI 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Renesco CEO’su Başar Beyazoğlu, yatırımla ilgili detaylar paylaştı. Beyazoğlu, Tesisle ilgili gaz ürerimi demeleri Ekim ayında başladı. 1 Ocak 2021 itibarıyla da ürettiği elektriği satmaya başlayacak. İlerleyen dönemde tesisin yanına yeni bir yatırım daha eklenecek. Bu yatırım kapsamında biyogaz üretiminden arta kalan maddelerden gübre elde edilecek. Renesco olarak birincil hedefimiz, atık olarak tanımlanan milli değerimiz gübreyi geri dönüştürüp elektrik ve organik gübre olarak ekonomiye ve çevreye geri kazandırmak.” dedi. 

YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını