BALIKESİR’DEN YENİLENEBİLİR ENERJİ İÇİN ÖNEMLİ YATIRIMLAR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yenilenebilir enerjiden vahşi depolama alanlarının rehabilitasyonuna kadar birçok alanda çalışmalar yürütüyor.

BALIKESİR’DEN YENİLENEBİLİR ENERJİ İÇİN ÖNEMLİ YATIRIMLAR
Enerji Zirvesi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılında devreye aldığı proje ile çöpten enerji üretimi gerçekleştiriyor. Yılda ortalama 400 bin ton çöp bu tesiste işleniyor ve 50 bin hanenin aylık enerji ihtiyacına cevap veriyor. Bu tesis sayesinde ayrıca 12 milyon metreküp metan gazının atmosfere yayılmasının önüne geçiliyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Tesis hem Balıkesir hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Ayrıca çöp şehirde bir sorun olmaktan çıktı ve ekolojik bir değere dönüştü. Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi. 

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ KURULDU

Doğa ve iklim başlıklarını merkezine alarak politikalar üreten Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, temiz ve sürdürülebilir bir çevre için yenilenebilir enerji kaynaklarının üretilmesine yönelik adımlar atıyor. Bu kapsamda kapalı pazar yerlerinin çatısına güneş enerjisi santrali kurarak enerji üreten Büyükşehir Belediyesi, ayrıca şehrin jeotermal potansiyelini de harekete geçirecek projeleri devreye alıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 09:02
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını