AVŞAR EMAYE KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK

Üçay Grup, Avşar Emaye’nin Afyonkarahisar’da bulunan fabrikası 1,264 KWp’lık gücüne güneş enerji santrali kuracak. Avşar Emaye’ye kurulacak GES projesiyle enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacak.

AVŞAR EMAYE KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK
Endüstrideara

Avrupa’nın en büyük emaye üreticilerinden Avşar Emaye, Afyonkarahisar’ın Bolvadin İlçesi’nde yer alan 60 bin metrekare alan üzerine kurulu fabrikasına güneş enerjisi santrali (GES) kurmaya hazırlanıyor. Üçay Grup tarafından kurulacak olan güneş enerji santrali 1,264 KWp’lık enerji üretebilecek. 

ÜRETİMDE ENERJİ SARFİYATI FAZLA

Avşar Emaye’nin dövme, pres, seramik, yapışmaz ve emaye kapları dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Faaliyet gösterdiği sektör itibariyle de üretim esnasında yüksek miktarlarda elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyor. Türkiye pazarına ve 35 ülkeye ihracat yapan Avşar Emaye’nin fabrikasından her yıl on binlerce ürün tüketiciye sunuluyor. Projeyle ilgili bilgi veren Üçay Grup İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray, “Türkiye, güneş enerjisi konusunda verimli bir coğrafyada yer alıyor. Türkiye’nin en az güneş alan noktası Karadeniz Bölgesi’nde yılda 1400 kilovat saat güneş enerjisi üretim potansiyeli bulunuyor. Bu rakam Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne doğru 2000 kilovat saate kadar çıkabiliyor. Özellikle yeni gelişen güneş paneli teknolojisiyle güneş enerjisi en yüksek verimle elektrik enerjisine çevriliyor. Bu enerjiyi evlerimizde ve fabrikalarımızda tasarruf amacıyla kullanabiliriz.” dedi.  


YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını