banner1322
x

AUDİ, ÇİN’DE YENİ ELEKTRİKLİ ARAÇ FABRİKASI KURUYOR

Audi’nin Çin’deki ortak şirketi, ülkenin kuzeydoğusundaki Jilin eyaletinin başkenti Changchun’da yeni bir elektrikli otomobil fabrikasının temelini attı. 

AUDİ, ÇİN’DE YENİ ELEKTRİKLİ ARAÇ FABRİKASI KURUYOR
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Audi, Çin’in kuzeydoğusunda yer alan Jilin eyaletinin başkenti Changchun’da yeni otomobil fabrikasının temelini attı. Tesisin inşaatını 2024 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. Yeni fabrikada sadece tam elektrikli Audi modelleri üretecek ilk tesis olarak dikkat çekiyor. Üretim kapasitesinin ise yılda 150 bin olması hedefleniyor. Tüm araçlar Porsche ile birlikte geliştirilmiş olan Premium Platform Electric (PPE) teknoloji platformunda oluşuyor.

2,6 MİLYAR AVRO YATIRIM YAPILDI 

Çin’deki ortak şirketi Audi FAW NEV Company’nin hisselerinin çoğunluğuna sahip bulunan Audi, girişime ve yeni tesise 2,6 milyar avro (2,7 milyar dolar) tutarında yatırım yaptı. Tesis, bütünüyle tamamlandıktan sonra, otomobil üretiminin -karoseri, motor montaj hattı, akü montaj hattı vb dahil- tüm değer yaratma zincirini komple olarak kapsayacak. 2022 yılının ilk üç aylık döneminde dünyada satılan her üç akülü elektrikli aracın ikisi Çinli müşteriler tarafından satın alındı. Bu, PwC Strategy& Deutschland kurumuna göre, Çin’in küresel düzlemde en büyük elektrikli araç piyasası konumuna geldiğinin göstergesi. Öte yandan Ernst & Young da (EY) Çin, küresel düzlemde olduğu gibi Alman otomobil üreticileri için de en büyük tekil pazar olup bu dalda faal Alman üreticilerin yılın ilk üç aylık dönemindeki toplam araç sürümünün yüzde 39 kadarı Çin'de gerçekleştiğini açıkladı. 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2022, 11:29
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını