Atık su arıtma tesisine güneş santrali kuruldu

Kahramanmaraş atık su arıtma tesisine güneş enerji santrali kuruldu. Bu proje sayesinde belediyenin 1.4 milyon TL tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Atık su arıtma tesisine güneş santrali kuruldu
Enerji Zirvesi

Kahramanmaraş Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ne güneş enerji santrali kuruldu. 6 milyon TL yatırım bedeliyle hayata geçen proje ile 1.4 milyon TL değerinde tasarruf sağlanması hedefleniyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ün önderliğinde hayata geçen proje sayesinde şehre değer katılacak. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamada Belediyeler İçin Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğine Yönelik Tedarik Projesi kapsamında, Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünce Merkez Atık Su Arıtma Tesisinde 1 megavatlık güneş enerjisi santrali kurulduğu belirtildi. İhalenin Enerji Bakanlığı tarafından 2019 yılında yapıldığını belirtilirken sözleşme bedelinin 754 bin 194 Euro olduğu ve proje bedelinin yüzde 85’i AB hibesi yüzde 15’inin ise öz kaynaktan sağlandığı açıklandı. Açıklamada ayrıca “20 dönümlük alan üzerine kurulan santral, 4 bin 40 adet 275 voltluk panel ile günde ortalama 12 saat güneşten faydalanacak. Bu sayede yıllık 1,8 GWh elektrik üretecek. Haziran ayında üretime başlayan tesis ile atık su arıtma tesisinde ihtiyaç duyulan enerjinin yüzde 20'si karşılanacak. Neticede yıllık 1,4 milyon liralık tasarruf sağlanacak." denildi. 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 15:28
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını