banner1322
x

ASELSAN’DAN GÜNEŞ ENERJİSİ HAMLESİ

ASELSAN, Türkiye'de güneş enerjisi alanında gerçekleştirilen çalışmalara teknolojik destek sağlayacak.

ASELSAN’DAN GÜNEŞ ENERJİSİ HAMLESİ
Robot Zirvesi

ANKARA (AA) -  ASELSAN, Türkiye'de güneş enerjisi alanında gerçekleştirilen çalışmalara teknolojik destek sağlayacak.

Edinilen bilgiye göre, şirket bir süredir, güneş panellerinde üretilen enerjiyi şebekeye vermek için gerekli güç dönüştürücüyü (fotovoltaik evirici) geliştirmek için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Son 5 senede kurulumu tamamlanan güneş enerji santrallerinde kullanılan eviriciler için toplamda 250 milyon doların üzerinde ithalat yapıldı.. Üretilen enerjinin kullanıcıya ulaşması için hayati önemde olan fotovoltaik eviricinin yerli üretilmesi için ASELSAN'daki çalışmalar son aşamaya geldi.

Enerji sektörü, son senelerde Türkiye'ye yön veren ve en kayda değer büyümenin sağlandığı ilk üç sektörden birisi oldu. Güneş enerji santralleri saha ve çatı uygulamalarıyla hızla büyüyen bir sektör haline dönüştü. Türkiye'de 7 binin üzerinde güneş enerji santrali kurulurken, güneş enerjisi kurulu gücü 6 bin 232 megavata ulaştı.

ASELSAN, çalışmaları süren 250 kilovat gücünde dizi tip ürünle evirici tedarikçisi olarak hızla büyüyen güneş enerjisi sektöründe yerini almayı amaçlıyor.

1500 volt DC gerilim seviyesinde çalışabilecek cihazla modern teknoloji gereklilikleri sağlanarak enerji üretiminde verimlilik artırılacak. Sahip olduğu altyapı sayesinde modüler merkezi şekilde bağlanabilme özelliği olan ürünler, yatırımcıların tercihleri doğrultusunda kabin içi uygulaması ile merkezi evirici yapısında da santrallerde görev alabilecek.

Ayrıca, RS485 ve PLC (opsiyonel) haberleşme altyapıları kullanılarak yatırımcılar ile mühendislik, tedarik ve kurulum firmaları tarafından hem evirici cihazı hem de santral bazında uzaktan izleme ve takip sistemleri kullanılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 13:48
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını