AŞAĞI KALEKÖY SANTRALİ TÜRKİYE'NİN İLK HİBRİT SANTRALİ OLDU

GE Yenilenebilir Enerji, Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali projesini tamamladı. Projenin toplam kurulu gücü 500 MW oldu.

AŞAĞI KALEKÖY SANTRALİ TÜRKİYE'NİN İLK HİBRİT SANTRALİ OLDU
Enerji Zirvesi

GE Yenilenebilir Enerji, Bingöl’deki Aşağı Kaleköy Barajı üzerinde kurulan Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali'ni başarıyla tamamladı. Santral, kalan son 3 ünitenin de şebekeye bağlanmasıyla tam kapasite faaliyete geçti. Konsorsiyumun başında bulunan GE Hidroelektrik Enerji Çözümleri proje için, kontrol sistemi, destek santral sistemleri ve hidroelektrik santral şalt sahası dahil olmak üzere, 155 MW kapasiteli toplam üç adet dikey Francis türbin temin etti. 500 MW’lık kurulu kapasitesiyle Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali, Türkiye’de özel sektör tarafından yapılan santraller arasında kurulu kapasite açısından 6. sırada olacak. Santral sayesinde yaklaşık bir milyon kişiye temiz enerji sağlanacak.

“TÜRKİYE’NİN İLK HİBRİT SANTRALİ OLDU”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Kalehan Enerji Grubu Genel Müdürü Gültekin Keleş, Türkiye’nin bugün hidroelektrikteki ekonomik potansiyelinin yalnızca yüzde 60'ını kullandığını belirtti. Keleş, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Kalehan Enerji olarak, ulusal hidroelektrik potansiyelini en verimli şekilde kullanarak enerji talebini çevreye duyarlı, temiz ve sürdürülebilir şekilde karşılayan Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santralini Türkiye vizyonumuzu gerçeğe dönüştürebilmek yolunda çok önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz. Hem beton baraj gövdesine hem de asfalt çekirdekli dolgu baraj yapısına sahip Aşağı Kaleköy Barajı, Türkiye'nin kompozit baraj gövdesine sahip ilk hidroelektrik santrali olma özelliği taşıyor. Ayrıca, aynı lisans altında 500 MW kapasiteli bir hidroelektrik ve 80 MW kapasiteli bir güneş enerjisi santrali barındıran Aşağı Kaleköy Santrali, Türkiye'nin ilk hibrit santrali oldu."

“GE HES GELİŞMELERİN ÖN SAFHASINDA YER ALIYOR”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren GE Yenilenebilir Enerji Hidroelektrik Enerji Çözümleri CEO'su Pascal Radue "Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali'nin ticari faaliyete başarıyla başlamasını sağlayan Kalehan Enerji'yi ve katkıda bulunan tüm tarafları tebrik ediyorum. Santralin şu anda çalışır hale gelmesi, pandemiye ve getirdiği zorluklara rağmen projeyi tamamlayan tüm ekibin gösterdiği bağlılığın ve özverinin açık bir kanıtıdır. Türkiye'nin hidroelektrikte kaydettiği gelişmelerin ön saflarında GE Hidroelektrik Enerji Çözümleri’ni görmekten gurur duyuyorum. GE Yenilenebilir Enerji olarak, Türkiye'de 20. yüzyılın başlarından beri hizmete sunulan her beş türbinden birini ve her üç jeneratörden birini biz temin ettik” dedi. 

 
 

YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını