ANTALYA OSB’DE FİRMALARIN ÇATILARI GES İLE DONATILIYOR 

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar: "Çatılara Özgürlük Projesi kapsamında sanayicilere sağlanan desteklerle santral sayısı geçen yıl 8'e, bu yıl ise 13'e çıktı"

ANTALYA OSB’DE FİRMALARIN ÇATILARI GES İLE DONATILIYOR 
Endüstri 40 Zirvesi

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) "Çatılara Özgürlük Projesi" hayata geçirildi. Proje kapsamında kurulan güneş enerji santral sayısının 13'ten 41'e çıkması hedefleniyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Güneş enerji santrali yatırımları son 2 yıl içerisinde 3 kat arttı. Güneşten enerji üretme potansiyelinizi artırmak için “Çatılara Özgürlük Projesi” kapsamında 2019 yılında 3 özel bankayla protokol imzaladık. Bu sayede Fabrikasının çatısına GES kurmak isteyen sanayicilere uygun şartlarda finansman desteği sağlandı. Proje meyvelerinizi vermeye başladı. 2019'da bölgede 5 GES bulunduğunu ve kurulu gücün 3 bin 206 kilovat oldu. Çatılara Özgürlük Projesi kapsamında sanayicilere sağlanan desteklerle santral sayısı geçen yıl 8'e, bu yıl ise 13'e çıktı. 13 santralin toplam kurulu güçleri de 3 bin 206 kilovattan 10 bin 445 kilovata yükseldi" dedi. 

DIŞARIDAN ELEKTRİK ALMAYA GEREK KALMAYACAK 

Bahar, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Güneş enerji santrali yatırımları sanayicilere önemli ölçüde katkı sağladı. 28 firma daha çatısına GES kurmak için OSB Müdürlüğüne başvuruda bulundu. Başvuruların 25'inin teknik değerlendirmenin ardından onay aldı. 3 firma içinse değerlendirmeler sürüyor. 28 yeni güneş enerji santrali projesinin bölge sanayicileri tarafından hayata geçirilmesiyle bölgedeki santral sayısı 41'e, toplam kurulu güç ise 29 bin 836 kilovata ulaşacak. 41 GES bir yılda yaklaşık 40 milyon kilovata yakın bir üretim potansiyeline sahip olacak. Bölgedeki tüm fabrika çatılarının GES ile donatılması halinde bölgenin dışarıdan elektrik almasına gerek kalmayacak. Üstelik yatırımlar da 4-6 yıl gibi kısa bir sürede kendisini amorti etmekte." (AA)
 
 

YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını