ANİ VE AŞIRI GERİLİMDEN NASIL KORUNMALI?

Panasonic Life Solutions Türkiye Ürün Pazarlama Uzmanı, TR Pazarlama Bölümü Melis Aktay, elektrik şebekelerinde oluşan ani yüksek gerilimle ilgili oluşabilecek sorunları ve VİKO Parafudrlar ile alınabilecek önlemleri anlattı.

ANİ VE AŞIRI GERİLİMDEN NASIL KORUNMALI?
EndüstrideAra - Haber Detay

1918 yılında, Konosuke Matsushita tarafından kurulan ve 2018 yılı Mart ayında 100. yılını dolduran Panasonic, tüketici elektroniği ürünlerinden endüstriyel cihazlara kadar çok geniş bir yelpazede ürün, sistem ve çözümler geliştiriyor. Panasonic Life Solutions Türkiye Ürün Pazarlama Uzmanı, TR Pazarlama Bölümü Melis Aktay, elektrik şebeklerinde oluşan ani gerilimlerle ilgili bilgi verdi ve hem bu alanda oluşabilecek sorunları hem de alınabilecek önlemleri anlattı.

Elektrik şebekelerinde aniden yüksek gerilimler oluşuyor. Bu durumun sebebi nedir? 

Ani aşırı gerilimler, birkaç mikrosaniye ile birkaç milisaniye arasında gözükebilen ve büyüklüğü 5-10 KV arasında değişebilen gerilimlerdir. Bu büyüklükteki gerilimler, elektronik cihazların tahammül sınırlarının 8-10 katına eşittir. Ani aşırı gerilimler, şebeke kaynaklı veya atmosferik kaynaklı olabilmektedir. Atmosferik kaynaklı olan gerilimler “yıldırım darbeleri” olarak bilinmektedir. Geçici gerilim dalgalanmaları, gerilim düşmeleri, kısa kesilmeler, yavaş ve hızlı gerilim değişiklikleri ile harmonikler ise şebeke kaynaklı darbelere örnek gösterilebilir. Bunların dışında bir de elektriksel anahtarlama olayları vardır ki, ani aşırı gerilimlerin oluşmasında etkili bir role sahiptirler.

Bu tarz yüksek gerilimlerin sonucunda neler oluşur? Özellikle tehlike arz edebilecek durumlar var mı? 

Bir gerilim darbesi, doğrudan bir yıldırım düşmesi yoluyla ya da dolaylı olarak evinize girebilir. Doğrudan yıldırım düşmesi, yıldırım darbesinin doğrudan bir binadan geçmesine denir ve genellikle büyük hasara ve yangınlara neden olur. Dolaylı yıldırım düşmesi, yıldırımın yakınlardaki toprağa veya doğrudan bir evin bağlı olduğu enerji hattına düşmesine denir. Bu olduğunda, bağlantılı herhangi bir cihaz veya elektronik cihaz kullanılmaz hale gelebilir. Bu da elektronik cihazların ve devrelerin yüksek yenileme maliyeti ve kişisel ya da profesyonel bağlantınızın bozulması demektir.

Bu tehlikelerden nasıl korunabiliriz?  

Bir binanın veya elektrik hava hatlarının yakınında gerçekleşen bir yıldırım çarpması, gerilimi aniden yükseltir. Birkaç mikrosaniye süren bu dalgalanma; evinizdeki birçok elektronik bileşeni kullanılmaz hale getirebilir. Bir parafudr, bu ani yükselişi, bağlantılı aletlerden birçoğunun dayanabileceği bir değere kadar indirebilir. Geliştirdiğimiz VİKO Parafudrlar, kullanıldıkları yerde yüksek gerilimden kaynaklı oluşabilecek enerji kesintilerini önlüyor ve yüksek gerilimi şebeke için zarar vermeyecek düzeye indiriyor. Sistemlerin kesintiye uğramadan darbelere karşı korunmasını sağlıyor. Böylece TV, modem, haberleşme, sinyal ve data hatlarını koruyor. İletişimin kesintisiz sürmesi sağlanırken elektronik cihazların ömrü de uzuyor. Bu durum, aile bütçesine de katkı anlamına geliyor. 

VİKO Parafudrlar, aynı zamanda yıldırım gibi gerilim darbelerine karşı elektronik cihazları ve sistemi korumaya alıyor. Ülkemizde son dönemde yaşanan iklim şartları göz önüne alındığında, her evde bu konuda da mutlaka tedbir alınması gerektiği açık… Öte yandan yapılan istatistiklere göre, elektrik şebekesinin sebep olduğu sorunlar, yıldırım kaynaklı problemlerden iki kat daha fazla. Bu yüzden parafudrlar sadece yıldırım ve zararlarına karşı koruma sağlamıyor, aynı zamanda şebekeden kaynaklanan ani ve aşırı gerilim iç dalgalanmalarına karşı da elektronik cihazları koruyor. Üstelik yaptığı görev ve korumaya aldığı cihazlar düşünüldüğünde VİKO Parafudrlar son derece ekonomik. Kullanacağınız C sınıfı ya da D sınıfı bir parafudr, evinizde bulunan tüm elektronik cihazları koruma altına alıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 09:09
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler