ALTIN KAYNAĞI TESPİT EDİLEN SAHAYI İNCELEDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bilecik’te altın kaynağı tespit edilen sahayı inceledi. Gübretaş’a ait sahada incelemeler yaptı.

ALTIN KAYNAĞI TESPİT EDİLEN SAHAYI İNCELEDİ
Endüstri 40 Zirvesi

Bilecik'in Söğüt ilçesinde altın kaynağı tespit edildi. Gübretaş'a ait sahayı ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bölgede önemli bir rezervin bulunduğunu söyledi. Dönmez, “20 yıl önce birkaç kilogram mertebesinde olan altın üretimimizi artık tonlarla ifade ediyoruz. 5 yıl içerisinde yıllık 100 ton üretime ulaşmayı ve bu sayede dünyada 100 tonun üzerinde üretim yapan 10 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz." dedi.

"İLK ALTIN ÜRETİMİ, EN GEÇ 2023 YILINDA YAPILACAK”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Dönmez, “Zanaatkarlar sayesinde ham altını işleyip Türkiye’den dünyaya ihracat ediliyor. Geçtiğimiz yıl 42 tonluk altın üretimiyle ekonomiye 2,5 milyon dolar katkı sağlandı. 2022 yılı sonuna kadar, en geç 2023 yılında bu sahadan ilk altın üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Proje hem açık hem de yer altı işletmesi şeklinde planlanıyor. Burada 1,92 milyon onsluk üretilebilir rezerv bulunuyor. Yani 60-65 tonu kesin olmakla birlikte bu ilave keşiflerle, sondajlarla 100 tona kadar çıkabilecek bir potansiyelden bahsediyoruz. Son derece modern, çevre kurallarına uygun ve saygılı bir işletmecilik planlanıyor. İşletmede 800-1000 kişi doğrudan istihdam söz konusu. Türkiye artık eskisi gibi değil, altın madenciliği işletmeciliğinde dünyaya örnek işletmelere sahip bir ülke. İnşallah burada en kısa sürede başta yöre halkına olmak üzere milletimize bu ekonomik rezervi katmanın sevincini birlikte yaşayacağız." dedi. (AA)
 

YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını