ALTENSİS YEŞİL KALKINMA DEVRİMİNİ YORUMLADI

Altensis Kurucu Ortağı Dr. Emre Ilıcalı yeni açıklanan Yeşil Kalkınma hamlelerini yorumladı ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda tüm yatırımlarda belirleyici olmalı” dedi.

ALTENSİS YEŞİL KALKINMA DEVRİMİNİ YORUMLADI
Endüstri 40 Zirvesi

Altensis Kurucu Ortağı Dr. Emre Ilıcalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 11 Ekim 2021 günü gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından Yeşil Kalkınma Devrimi’ni yorumladı. Ilıcalı “Bundan sonra atılacak adımlar belirleyici rol oynayacak” dedi. 

“AYRILACAK KAYNAKLAR HER GELİŞMEYİ ETKİLEYECEKTİR”

Dr. Emre Ilıcalı, başta Avrupa olmak üzere dünyada tüm ekonomileri etkileyen Yeşil hareketin Türkiye tarafından da resmen kabul görmesini olumlu olarak değerlendirdi. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Ilıcalı, “Paris Anlaşması 6 Ekim 2021 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Açıklanan yeşil kalkınma adımları, Türkiye’nin bu yöndeki çabalarını ciddi anlamda geliştirecek önemli bir gelişme oldu. Mevcut Bakanlığın ismine “İklim Değişikliği” ifadesi de eklendi. Yapılan bu isim değişikliği aynı zamanda bu konuya verilen önemi gösterdi. Bu gelişme sadece sembolik bir adım olarak kalmamalı, iklim değişikliğiyle mücadele her alandaki yatırımlarda en önemli belirleyici faktörlerden biri haline gelmeli. Zira önümüzdeki dönemde bu mücadele için ayrılacak kaynaklar gerek ülkemiz gerekse de tüm dünyada hemen hemen her gelişmeyi etkileyecektir” diye konuştu.

YEŞİL MUTABAKATA DİKKAT 

İklim değişikliğiyle mücadele konusunda kısa bir süre önce Avrupa Birliği Komisyonu’nun Yeşil Mutabakat hazırlayarak, gerekli regülasyon ve yönetmelikleri içeren ilk paketini (FitFor55) üyelerinin onayına sunduğunu hatırlatan Dr. Emre Ilıcalı, değerlendirmesini şu sözlerle özetledi: “İklim değişikliği, Türkiye’de sadece ekonomi yönetiminin değil, ekonomideki her birey ve aktörün artık öncelikli gündemi olmalı. AB’nin Yeşil Mutabakat paketi kapsamında dünyada sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 55 azaltılması hedefleniyor. Sanayi ürünlerine karbon emisyonlarına göre ek vergi uygulamak, sınırda karbon vergisi uygulaması, hava ve deniz ulaşımı denetimlerini sıkılaştırmak gibi yaptırımları ile AB’nin bu konudaki ciddiyetini ortaya koymaktadır. AB’ye ihracat yapan ya da yapmayı hedefleyen Türk ihracatçıları FitFor5 paketini mutlaka yakından incelemelidir” dedi. 


 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını