ALMANYA ELEKTRİKLİ ARAÇ TEŞVİKİNİ ARTIRIYOR

Almanya elektrikli araçlar için ödenen devlet teşvikiği yaklaşık 7 kat oranında artırdı. Geçtiğimiz yıl 98 milyon avro teşvik verilirken bu yıl 652 milyon avroya yükseldi.

ALMANYA ELEKTRİKLİ ARAÇ TEŞVİKİNİ ARTIRIYOR
Enerji Zirvesi

Almanya'da elektrikli araçlar için devlet tarafından sağlanan teşvik bir önceki yıla göre yaklaşık 7 kat artarak 652 milyon avroya ulaştı. 2020 yılında 229 bin 951 kişi teşvik için başvuru gerçekleştirmişti. Bu rakam geçtiğimiz yıl 73 bin 81’de kalmıştı.

HEDEF ELEKTRİKLİ ARAÇLARA OLAN TALEBİ ARTIRMAK 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, “2020 yılında Almanya'da "elektrikli hareketlilik" alanında önemli bir ivme kazandık. Bunun sebebi hükümet tarafından verilen teşviklerin temmuz ayında iki katına çıkarılmasıydı. Yalnızca kasım ayı içerisinde toplam 45 bin elektrikli ve plug-in hibrit araç için bir teşvik başvurusu yapıldı. Aynı zamanda 2020 yılında iki büyük Avrupa batarya hücresi üretim projesini başlattık. Alman hükümeti teşvikleri artırarak elektrikli araçlara olan talebi artırmayı hedefliyoruz. 2030 yılına kadar trafikte 7 ile 10 milyon elektrik aracın olmasını planlıyoruz. Almanya, emisyon salımı hedeflerine ulaşması için 2030’a kadar trafikte 7 ile 10 milyon elektrikli otomobilin olmasını hedefleniyor.” dedi.  
 

YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını