banner1339
x

AKSA ENERJİ’DEN 208 MİLYON TL NET KAR

Aksa Enerji 2021 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre Aksa Enerji ilk çeyrekte net karını yüzde 179 oranında arttırdı.

AKSA ENERJİ’DEN 208 MİLYON TL NET KAR
Robot Zirvesi

Aksa Enerji, 2021 yılı ilk çeyrek konsolide finansal raporunu Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. 2021 yılına oldukça başarılı finansal sonuçlarla başlayan Aksa Enerji’nin ilk çeyrek ana ortaklık net kârı, geçen yılın aynı döneminde elde edilen net kârın neredeyse 3 katına ulaşarak 208 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yurt dışı santralleri döviz bazlı getirilerinin de katkısıyla Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) yıllık bazda %30 artışla 483 milyon TL’ye ulaştı. 2021 yılının ilk çeyreğinde Irak ve Gürcistan’a enerji ihraç eden Aksa Enerji, operasyonlarını çeşitlendirerek cirosunu %16 artışla 2,1 milyar TL’ye taşıdı. 

“ULUSLARARASI ARENADA YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, “2021 yılı ilk çeyrek performansında önemli oranda kar elde edildi. 2015 yılından beri yatırımlarımızı hiç durdurmadık. Pandemi sürecinde de yüksek büyüme potansiyeli olan bölgeleri radarımıza aldık. Bu kapsamda başta Özbekistan 740 MW kurulu güce sahip doğal gaz kombine çevrim santrallerimiz olmak üzere yeni projelerimizi hayata geçirmek için aralıksız çalışıyoruz. Özbekistan’da yer alan projemiz bu yılın son üç ayı içerisinde üretime başlayacak. Ayrıca, Kongo Cumhuriyeti’nde 50 MW’lık doğal gaz santralinin de işletmesini aldık. Kısa süre önce Libya’da bir enerji santralinin inşaat, mühendislik, tedarik ön protokolüne imza attık. Öte yandan, Irak’a ve Gürcistan’a gerçekleştirdiğimiz enerji ihracatına ise farklı ülkelerde devam etmeyi planlıyoruz” dedi.  


 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını