AKSA ENERJİ ÜÇ SANTRALİNİ DEVREYE ALDI

Aksa Enerji, Özbekistan’da bakanlık kabulleri tamamlanan toplam 740 MW kurulu güce sahip üç santralinde ticari üretime başladı. 

AKSA ENERJİ ÜÇ SANTRALİNİ DEVREYE ALDI
Endüstrideara

Aksa Enerji, Özbekistan’ın başkenti Taşkent ve Buhara’da üç doğal gaz kombine çevrim santralinin üretime başladığını açıkladı. Toplam 740 MW kurulu güce sahip olan üç santral Orta Asya’nın en büyük Türk enerji yatırımı olarak öne çıktı. Aksa Enerji, santral projelerini şirket bünyesinde görev yapan teknik ekipleri, mühendisleri ve derin bilgi birikimi ile hayata geçirdi. Projeleri 12 ay içerisinde tamamladı ve 18 ayda da devreye almış oldu. 

KURULU GÜCÜNÜN YARISI YURT DIŞINDAKİ SANTRALLERDEN OLUŞUYOR

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, “Böylesine büyük bir ölçeğe sahip projeleri yurt dışında hayata geçirmekten dolayı mutluyuz. Özbekistan’ın enerjisini yükseltmekten dolayı gurur duyuyoruz. Özbekistan’da iki ayrı şehirde yer alan üç santralimiz başarıyla devreye alındı. Globalleşme stratejimiz doğrultusunda bizim için önemli bir mihenk taşı oldu. Bu yatırımımız ile Türkiye topraklarından doğan gücümüzü dünyanın dört bir yanına taşıyoruz. 25 yıl boyunca işleteceğimiz bu santrallerin tamamının devreye alınmasıyla birlikte kurulu gücümüzün yaklaşık yarısını Türkiye’de, diğer yarısını da yurt dışında işletmeye başladık” dedi.

 
 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2022, 11:24
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını