AKSA ENERJİ 1,2 MİLYAR TL KAR ELDE ETTİ 

Özbekistan’da tarihinin en büyük global yatırımını başarıyla devreye alan Aksa Enerji, 2022 yılının ilk çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,6 kat artırarak 1,2 milyar TL’ye yükseltti. 

AKSA ENERJİ 1,2 MİLYAR TL KAR ELDE ETTİ 
Endüstrideara

Aksa Enerji, 2022 yılına ait ilk üç aylık konsolide finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. Aksa Enerji 7 ülkede faaliyet gösteriyor. Yıla güçlü finansal tablo ile başlayan firma, 1,2 milyar TL net kar elde etti. 

2022 yılı ilk çeyreğinde yurt dışı operasyonlarının döviz bazlı getirilerinin katkısıyla konsolide ana ortaklık net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre 5 katından fazla artıran Aksa Enerji, 1,2 milyar TL net kâr elde etti. Aksa Enerji, FAVÖK’ünü geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre yüzde 212 artırarak 1,5 milyar TL’ye, FAVÖK marjını ise yüzde 26 seviyesine yükseltti. Şirket’in yurt içi ve yurt dışı santrallerinin başarılı operasyonları sayesinde cirosu ise 5,9 milyar TL olarak gerçekleşti. 

“2022 YILINDA DA YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, “globalde hayata geçirdiğimiz yatırımların meyvesini toplayacağımız bir yıla girdik. 2022 yılı sonunda 24 milyar TL’den fazla ciro ve 5,5 milyar TL FAVÖK hedefliyoruz. Bu hedefimizin ilk yansımalarını ilk çeyrekte gördük ve konsolide finansal sonuçlar elde ettik. Yurt dışında yatırımlarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.  

“1,3 MİLYAR TL YATIRIM YAPACAĞIZ” 

Kazancı, güçlü bir yatırım ivmesi yakaladıklarına dikkat çekerken “Bu dönemde net finansal borcumuzun FAVÖK’e oranını 1,67 seviyesinde sektör ortalamasının altında tutmayı başardık. Yıl içerisinde gerçekleştireceğimiz 1,3 milyar TL yatırım harcamalarımızın yüzde 80’ini ise yine yurt dışı projelerimiz için kullanacağız” dedi. Bu rakamın yaklaşık yarısını Türkiye sınırlarının ötesinde olmak üzere 2.700 MW’tan fazla kurulu güç ile sürdürdüklerine dikkat çeken Kazancı, 2022 yılında da istikrarlı büyümesine devam edeceklerinin altını çizdi. 

  
 

YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını