banner1013
x

AKLEASE’DEN YEŞİL ENERJİYE 25 MİLYON DOLAR

Aklease, yeşil enerjiyle ilgili yatırımların hayata geçmesi amacıyla Hollanda Kalkınma Bankası’ndan 5 yıl vadeli 25 milyon dolar kaynak sağladı.

AKLEASE’DEN YEŞİL ENERJİYE 25 MİLYON DOLAR
EndüstrideAra4

Aklease, yeşil enerji finansmanı amacıyla 25 milyon dolar kaynak sağladı. Şirketten gerçekleştirilen açıklamaya göre, “Aklease olarak Hollanda Kalkınma Bankası’ndan 5 yıl vadeyle 25 milyon dolar değerinde yeni kaynaklar sağladık. Bu kaynak ile enerji ve enerji verimliliği yatırımlarına destek sağlanacak. Kredi, FMO tarafından 2020 yılında finans sektörüne sağlanan ilk ve tek kredi olması açısından önem taşıyor” denildi. 

“150 MW GES FİNANSMANI SAĞLADIK”

Enerji sektörü için bugüne kadar gerçekleştirdikleri destekler hakkında bilgi veren Aklease Genel Müdürü Çetin Düz, “Enerji sektörünün büyümesi amacıyla uzun vadeli doğru finansman modellerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’deki yenilenebilir enerji finansmanı alanında birçok yenilik için öncü firma olduk. Bugüne kadar 150 MW kurulu güce sahip güneş enerji santraline finansman sağladık. Ayrıca 90 MW rüzgar enerji santrali ve 17 MW kojen projesine destek sağladık.  Bu projelerle finansmanına aracılık ettiğimiz toplam 257 megavat enerji üretimi, yaklaşık 183 bin konutun yıllık elektrik ihtiyacına ve karbon emisyonu azaltımı olarak ise yaklaşık 11 milyon ağacın yıllık karbon salınımının önüne geçilmesini sağladı. Önümüzdeki dönemlerde de bu alanda elde ettiğimiz tecrübeyle ve geniş fonlama imkanlarımız ile enerji yatırımları finansmanında önemli aktörlerden biri olacağız." (AA)

YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler