banner1322
x

AKKUYU NGS'NİN BUHAR JENERATÖRLERİNİN SAHAYA SEVKİYATINA BAŞLANDI

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ilk güç ünitesine ait buhar jeneratörlerinin sevkiyatına başlandı.

AKKUYU NGS'NİN BUHAR JENERATÖRLERİNİN SAHAYA SEVKİYATINA BAŞLANDI
Robot Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ilk güç ünitesine ait buhar jeneratörlerinin sevkiyatına başlandı.

Rosatom'un mühendislik bölümü Atomenergomash tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Akkuyu NGS sahasına gönderilmek amacıyla 4 buhar jeneratörünün yükleme işlemi, şirketin makine yapım bölümünün bir parçası olan AEM Technology AŞ'nin Volgodonsk şubesi Atommash fabrikasında gerçekleştirildi.

Kara yoluyla Tsimlyansk Barajı Limanı'na ulaştırılacak buhar jeneratörleri, 650 tonluk bir köprülü vinç kullanılarak bir mavnaya yüklenecek ve deniz yoluyla Türkiye'ye gönderimi yapılacak.

Her biri 355 ton ağırlığındaki dört buhar jeneratörü, sahaya ulaşmak için 3 bin kilometreyi aşan bir deniz yolculuğu gerçekleştirecek.

Akkuyu NGS'nin inşasına ilişkin hükümetler arası anlaşma Rusya ile 2010 yılında mzalanmıştı. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip dört reaktörden meydana gelecek olan santralin ilk ünitesinin 2023 ysenesinde devreye alınması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 14:03
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını