banner1013
x

AKKUŞ RES 12 BİN EVİN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILIYOR

Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, Akkuş’a kurulan rüzgar enerji santrali ile günlük 12 bin evin elektrik ihtiyacının karşılandığını söyledi.

AKKUŞ RES 12 BİN EVİN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILIYOR
EndüstrideAra - Haber Detay

Ordu'nun Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, santralde incelemelerde bulunarak bu projenin bölgeye sağladığı avantajları anlattı. Demirci, “Geçtiğimiz yılın aralık ayında Taz Yaylası’nın 1750 rakımına özel bir firma tarafından rüzgar enerji santrali kuruldu. Rüzgar enerji santralinin devreye alınmasıyla birlikte ilçede enerji kesintileri sona erdi.” dedi.  

ÜÇ TÜRBİNDEN 12 MW ELEKTRİK ÜRETİLİYOR 

Demirci, projenin teknik detayları ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Rüzgar enerji santrali yaklaşık 15 milyon dolar yatırım bedeliyle kuruldu. Üretilen elektrik, ulusal elektrik şebekesine aktarılıyor. Yüksekliği 116 metreyi bulan ve her biri 18 ton ağırlığında türbinlerden üretilen elektriğin günlük 12 bin evin ihtiyacını karşılıyor. Rüzgar enerji santralinin üretime başlamasının ardından yaklaşık 18 milyon kilovatsaat elektrik üretti. Projeden yıllık beklentimiz 32 milyon kWh elektrik üretimidir. Şu anda tam kapasiteyle çalışan üç türbinden saatte 12 MW elektrik üretiliyor. Böylesine büyük bir yatırımın ilçemize kurulmasından dolayı çok memnunuz. Bu yatırım hem ilçemize hem ülke ekonomisine katkı vermek, enerji ihtiyacını karşılama adına son derece önemlidir. Buranın faaliyete geçmesiyle ilçemizde enerji kesintileri sona erdi." dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2021, 07:55
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Aha

Dergiler