banner1322
x

Akaryakıt istasyonları elektriğini güneş enerjisinden elde edecek

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) ile Solaray Enerji, akaryakıt istasyonlarının enerji ihtiyaçlarının güneşten  elde etmesi amacıyla iş birliği gerçekleştirecek.

Akaryakıt istasyonları elektriğini güneş enerjisinden elde edecek
Endüstri 40 Zirvesi

ANKARA (AA) - Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) ile Solaray Enerji, akaryakıt istasyonlarının enerji ihtiyaçlarının güneşten  elde etmesi amacıyla iş birliği gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili olarak PÜİS tarafındany apılan yazılı açıklamaya göre, iş birliği kapsamında binlerce akaryakıt istasyonunun mevcut elektrik ihtiyaçlarının, çatılarına monte edilecek güneş enerjisi panellerinden sağlanması amaçlanıyor.

PÜİS'in toplam 9 bin 200 akaryakıt istasyonunu çatısı altında bulundurduğuna idikkat çekilen açıklamada, "PÜİS, akaryakıt istasyonlarının en önemli giderlerinden biri olan elektrik enerjisinin güneşten elde edilmesi ve temiz enerji kullanımının önünün açılması konusunda sektöre öncülük edecek. Tüm dünyanın gündemini meşgul eden iklim değişikliği ve karbon salımı miktarı sorunlarına da katkı sağlayacak olan bu projeyle ülkemizin ve gezegenimizin geleceği için de olumlu bir adım atılmış olacak." şeklinde konuştu.

Açıklamada örüşlerine yer verilen PÜİS Başkanı İmran Okumuş, akaryakıt bayilerinin ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğini dile getirdi.

Okumuş, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"İstasyonların en büyük gider kalemlerinden biri olan elektrik tüketiminin istasyonlara kurulacak güneş panellerinden elde edilmesi, bayileri ekonomik olarak bir nebze de olsa rahatlatacak. Bu proje hayata geçirildiğinde binlerce akaryakıt istasyonu kendi ürettiği elektriği tüketecek. Üretim fazlasını da devlete satarak piyasaya arz edecek. En temiz enerji yenilenebilir enerjidir. Bu açıdan da çok doğru bir projeye imza attığımızı düşünüyoruz."

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 12:28
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını