AK-KİM, SATIN ALIMLARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNE DİKKAT EDİYOR

Ak-Kim Kimya Yatırım ve Proje Müdürü Sinan Aykut, satın alımlarda enerji verimliliği yüksek ürünleri tercih ettiklerini ve güncel teknolojileri yakından takip ettiklerini söyledi.

AK-KİM, SATIN ALIMLARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNE DİKKAT EDİYOR
EndüstrideAra - Haber Detay

Türkiye’de 1977 yılından beri kimyasal madde üretimi gerçekleştiren Ak-Kim, hem yeni teknolojileri yakından takip ederek üretimde verimlilik sağlıyor hem de enerji verimliliği sağlayan ürünler tercih ediyor. Gerçekleştirdikleri enerji verimliliği projeleriyle ilgili bilgi veren Ak-Kim Kimya Yatırım ve Proje Müdürü Sinan Aykut, “Yeni alınacak tüm ekipmanları ilk yatırım maliyetlerinin yanı sıra enerji verimliliğini ön planda tutarak satın almaya çalışıyoruz” dedi. 

“VERİMLİ VE KESİNTİSİZ ÜRETİM YAPIYORUZ”

“Ak-Kim olarak ekipman yenileme, teknoloji yükseltme ve operasyonel güvenlik amacıyla yeni yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Yatırımlarımızı yaparken sürdürülebilirlik, verimlilik ve güvenirlilik odağını merkez alarak gerçekleştiriyoruz. Neticesinde de üretimlerimizi daha güvenli, verimli, kaliteli ve kesintisiz bir şekilde yapıyoruz” diyerek yatırım şeklini anlatan Aykut, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Ak-Kim olarak üretim süreçlerimizi en güncel teknolojiyi takip ederek düzenliyoruz. Enerji verimliliğini artırmak içinse sürekli çalışıyoruz. Tabii bu çalışmaların sistematik olarak ilerlemesi bizim için önem arz ediyor. Bu sebeple elektrik, buhar ve doğalgaz tüketimlerimizi hem aylık hem de yıllık bazda izliyoruz. Elde ettiğimiz verileri de en doğru şekilde yorumluyoruz. Enerji verimliliğini artıracak projelerin geliştirilmesi adına etkin bir çalışma yürütüyoruz. Ak-Kim’de yapılan enerji tasarrufu ve verimliliğine yönelik uygulamalara ve politikalara örnek vermek gerekirse öncelikle yeni alınacak tüm ekipmanları ilk yatırım maliyetlerinin yanı sıra enerji verimliliğini ön planda tutarak satın almaya çalışıyoruz. Örneğin; alınan hiçbir elektrik motoru IE2 verimlilik sınıfı altında sipariş edilmemektedir. Mevcut durumda kullanılan pompa, fan ve kompresör gibi ekipmanlar enerji verimlilikleri değerlendirilip, yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda daha verimli olanları ile değiştirilmektedir.”  

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 15:09
YORUM EKLE

Kontek

Aha

Dergiler