AB YENİLENEBİLİR ENERJİYE HIZ VERİYOR

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: “Avrupa petrolün yüzde 97’sini, kömürün yüzde 44’ünü ve gazın yüzde 90’ını ithal ediyor. Bu da bizi enerji piyasalarındaki dalgalanmalarda savunmasız hale getiriyor” dedi.

AB YENİLENEBİLİR ENERJİYE HIZ VERİYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Avrupa Birliği, küresel enerji piyasalarındaki fiyat dalgalanmalarından etkilenmemek için yenilenebilir enerji kullanımını artırmayı hedefliyor. Bu konuyla ilgili yol haritasının tartışıldığı “AB Sürdürülebilirlik Enerji Haftası” kapsamında Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen konuşma gerçekleştirdi. Leyen, “Küresel enerji fiyat dalgalanmalarına konusunda yenilenebilir enerji kullanımını artırmayı hedefliyoruz. Enerji fiyatlarının küresel olarak hızla yükseldiyor. Avrupa şu anda petrolün yüzde 97'sini, kömürün yüzde 44'ünü ve gazının yüzde 90'ını ithal ediyor. Bu durum, ekonomimizi küresel enerji piyasalarındaki fiyat dalgalanmalarına karşı son derece savunmasız hale getiriyor" dedi. 

ÜRETİM MALİYETLERİ SON YILLARDA DÜŞTÜ 

Von der Leyen, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretim maliyetleri son yıllarda düştü. Fosil yakıtlardan yenilenebilir kaynaklara geçişin sağlanması gerekiyor. AB, 2020 yılında yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi fosil yakıtlara geçti. Avrupa'da yenilenebilir enerji kullanımını daha da hızlandırmak istiyoruz. Avrupa'nın Yeşil Mutabakat ile 2050 yılına kadar iklim dostu bir kıta haline gelmeyi amaçlıyoruz. Emisyonları düşüreceklerini ve kirliliğe sebep olmak bir maliyet olacaktır.”  (AA)


 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2021, 10:41
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını