AB, NÜKLEER SANTRALLERE 500 MİLYAR AVRO YATIRIM ÖNGÖRÜYOR

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton: “Nükleer, Avrupa’nın enerji üretiminde önemli rol oynayacak. Yeni nesil nükleer santrallere 2050 yılına kadar 500 milyar avro değerinde yatırım yapılması gerekiyor” 

AB, NÜKLEER SANTRALLERE 500 MİLYAR AVRO YATIRIM ÖNGÖRÜYOR
Enerji Zirvesi

AB Komisyonu, yeni nükleer enerji ve doğal gaz santrallerini yeşil yatırım olarak sınıflandırmaya hazırlanıyor. Yeni sınıflandırmanın yürürlüğe girmesi halinde 2045 yılından önce ruhsat alan nükleer enerji santralleri yeşil yatırım olarak kabul edilecek. Nükleer ve doğal gaz yatırımlarının AB tarafından iklim ve çevre dostu olarak tanımlanması ise üye ülkeler arasında derin çatlağa neden oluyor. Bazı ülkeler, çevreciler ve çeşitli sivil toplum örgütleri nükleer ve doğal gazın sürdürülebilir ve yeşil olarak tanımlanmasını AB iklim hedefleriyle çelişkili görüyor. Nükleerin AB tarafından yeşil yatırım olarak tanımlanmasına Almanya, Avusturya, Danimarka, Portekiz ve İspanya tepki gösteriyor.

ÜRETİLEN ELEKTRİĞİN YÜZDE 26’SI NÜKLEER KAYNAKLI

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton konuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Breton, “Nükleer enerji, Avrupa Birliği’nin 2050 yılına kadar iklime zarar vermeyen bir kıta olma hedefini yakalamak için gerekli. Avrupa’da elektrik talebi 30 yıl içerisinde iki kat artacak. Karbonsuz elektrik üretimini yükseltmek oldukça önemli. Karbonsuz elektrik üretim kapasitesini artırmak için nükleer ve yenilenebilir enerji alanında önemli yatırımlar yapılması gerekiyor. Nükleerin, enerji dönüşümünde önemli rol oynuyor. Bunun AB'nin sürdürülebilir yatırım sınıflandırılmasından dışlanamayacak. AB'nin yeşil yatırım sınıflandırması uygun koşullu sermayeye erişimi sağlamak üzere tasarlandı. Sıfır emisyon hedefini yakalamak için devasa yatırımların hayata geçmesi gerekiyor. Sadece mevcut nükleer santraller için 2030 yılına kadar 50 milyar avro, yeni nesil nükleer santraller için ise 2050 senesine kadar 500 milyar avroluk yatırım gerekecek. Bu, nükleere yılda yaklaşık 20 milyar avroluk yatırım anlamına geliyor." dedi. (AA)


 

YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını