AB LİDERLERİ ENERJİ ZAMLARINI GÖRÜŞECEK

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke liderleri, Brüksel'de gerçekleştirecekleri zirvede Avrupa'da artan enerji fiyatlarını ele alacak.

AB LİDERLERİ ENERJİ ZAMLARINI GÖRÜŞECEK
Endüstrideara

Brüksel’de düzenlenecek olan 21-22 Ekim’de düzenlenecek olan AB Liderler Zirvesi ile ilgili açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in sözcüsü Barend Leyts, enerji fiyatlarındaki artışın da ele alınacağını belirtti. 

AVRUPA’DA DA ENERJİ FİYATLARINDA ÖNEMLİ BİR ARTIŞ YAŞANIYOR

Leyts, konuyla ilgili şu açıklamayı gerçekleştirdi: “Dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Avrupa’da da elektrik fiyatlarında önemli bir artış yaşanıyor. Bu durum ekonomilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkilerinden kurtulmaya başladığı bir dönemde gerçekleşiyor. Birçok aile hala salgının ekonomik etkisini hissediyor. Yüksek enerji fiyatları vatandaşlarımızın alım gücünü ağır baskı altına alıyor. Halkın, KOBİ'lerin ve sanayinin endişelerine hızla odaklanmak gerekiyor. 27 üye ülke liderleriyle birlikte bu konuda neler yapılabileceğini ele alacağız. Son dönem içerisinde hem ekonomik toparlanma başladı hem küresel doğal gaz talebi arttı hem de doğal gaz arzının sabit kalmasıyla fiyatlar hızla yükseldi. Avrupa'da aylık vadeli kontratlarda doğal gaz fiyatı son bir yılda yüzde 600'ün üzerinde arttı. Bu yükselişte, talepteki artışa rağmen Rusya'dan geçen yıllara göre daha az gaz gelmesi ve kıtanın yer altı depolama tesislerindeki doluluk oranlarının son 10 yıl ortalamasının altında kalması etkili oldu. Ayrıca, elektrik üretiminin yüzde 20'sinin doğal gazdan karşılandığı Avrupa'da, kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinde üretimin düşmesi ve rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin de azalması üretimde gazın payını yükseltti” dedi. 

 
 

YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını