AB ENERJİ PROJELERİNİ DESTEKLEYECEK 

AB, iklim hedeflerine uyumlu olan enerji projelerine destek sağlayacak. Yatırımlar enerji verimliliğini, rekabet gücünü ve arz güvenliğini artıran yeşil ve iklim dostu alanlara yönlendirilecek. 

AB ENERJİ PROJELERİNİ DESTEKLEYECEK 
Endüstri 40 Zirvesi

Avrupa Birliği kurumları ve üye ülkeler enerji alanında iklim hedeflerine uyumlu sınır ötesi projeleri destekleme konusunda uzlaştı. AB Konseyi ile Avrupa Parlamentosu (AP), enerji altyapılarını birbirine bağlamayı amaçlayan Trans-Avrupa Enerji Ağı (TEN-E) düzenlemesine yönelik yürütülen müzakerelerde geçici mutabakat sağladı. Mutabakata göre Avrupa Yeşil Mutabakatı hedeflerine uyumlu olan sınır ötesi projeler desteklenecek. Avrupa'yı Birleştirme Aracı (CEF) gibi AB fonları, gelecekte hiçbir yeni fosil yakıt projesine finansman sağlamayacak. Enerji projeleri konusunda zorunlu sürdürülebilirlik kriteri aranacak ve doğal gaz ile petrol projelerine destek sağlanmayacak. 

YENİLENEBİLİR KAYNAKLARDAN SAĞLANAN ENERJİNİN ROLÜ GÜÇLENDİRİLECEK

Finansmanı artırılacak olan projelerin arasında; hidrojen altyapısının geliştirilmesi, karbon yakalama ve depolamaya yer alıyor. Söz konusu geçici mutabakatın devreye girmesi için AP ve AB Konseyi tarafından resmen onaylanması gerekiyor. (AA)


 

YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını