6. İZMİR RÜZGAR SEMPOZYUMU YAPILDI

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Ebru Arıcı: "Yalnızca bir ay önce rüzgar enerjisi sektörü olarak 10 bin MW kurulu gücü geride bıraktık. Türkiye adına böyle bir başarıya imza atmaktan bütün bir sektör olarak mutluyuz"

6. İZMİR RÜZGAR SEMPOZYUMU YAPILDI
Endüstri 40 Zirvesi

Bu yıl çevrimiçi olarak düzenlenen 6. İzmir Rüzgar Sempozyumu kapsamında sektörün durumu ve geldiği nokta değerlendirildi. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Ebru Arıcı, “Bir ay önce rüzgar enerjisi sektörü olarak 10 bin MW kurulu güce ulaştık. Yalnız Türkiye’nin gerçek rüzgar enerjisi potansiyeli 100 bin MW’ın üzerinde. Bu sebeple buraya odaklanmamalıyız. Elimizdeki veriler, 2023 itibarıyla 17 bin megavatın üstünde proje kapasitemiz olduğunu gösteriyor." dedi.

270 RES PROJESİ AKTİF ELEKTRİK ÜRETİYOR 

Arıcı, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar Türk sanayisinin büyüme yarışında bayrağı taşıyan sektör otomotivdir. Otomotiv sektörü global ticaretten aldığı payla ve yarattığı istihdamla önemli bir katma değer sağlarken Türkiye’nin toplam Ar-Ge harcamasının yüzde 15’ine sahiptir. Bugün rüzgar enerjisi sektörünün de o günün otomotiv sektörünün niteliklerini taşıyor. Son derece hızla gelişen, güçlü ve her daim güvenilir sanayisi ile ülkemizin ihtiyacını karşılamanın yanı sıra dünya devlerine en üst kalitede tedarik sağlayabilen, katma değer ve istihdam yaratan, ayrıca Ar-Ge konusunda yine sektörün global liderlerinin sayılı merkezlerinden biri haline gelen bir sektör. Türkiye'de halen 270 rüzgar santralinin aktif elektrik ürettiğine ve toplam 3 bin 868 türbinin rüzgarı durmaksızın enerjiye çeviriyor. 2021’in ilk yarısında elektrik üretiminin yüzde 9,22’si rüzgardan elde edildi. Kapasite faktörümüz ise yüzde 34’ler seviyesinde. Bu oran AB ülkelerinde yüzde 25 civarında. Halihazırda rüzgar sektöründe sanayi, inşaat, işletme ve bakım-onarım alanlarında 20 binden fazla çalışan istihdam ediliyor. Yalnızca bir ay önce rüzgar enerjisi sektörü olarak 10 bin megavat kurulu gücü geride bıraktık. Bu gerçek bir kilometre taşı ve ülkemiz adına böyle bir başarıya imza atmaktan bütün bir sektör olarak mutluyuz. Ancak ülkemizin gerçek rüzgar enerjisi potansiyelinin 100 bin megavatın üstünde olduğu gerçeği, bize buraya odaklanıp kalmamamız gerektiğini hatırlattı. Şu anda elimizdeki veriler, 2023 itibarıyla 17 bin megavatın üstünde proje kapasitemiz olduğunu gösteriyor." diye konuştu. (AA)
 

YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını