banner1322
x

4 MEGAVATLIK GES ENERJİSİ ŞEBEKEYE AKTARILIYOR

Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'nde (GES) 4 megavatlık kurulu gücün devreye alınmasıyla şebekeye elektrik veriliyor.

4 MEGAVATLIK GES ENERJİSİ ŞEBEKEYE AKTARILIYOR
Endüstri 40 Zirvesi

"KONYA (AA) - Konya'da 20 milyon metrekare alan üzerine kurulacak olan Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'nde (GES) 4 megavatlık kurulu gücün devreye alınmasıyla şebekeye elektrik veriliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının açtığı ve 20 Mart 2017'de gerçekleştirilen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Güneş Enerjisi (YEKA GES-1) ihalesini kilovatsaat başı 6,99 dolar/cent teklif vererek kazanan Kalyon Enerji'nin Karapınar'daki çalışmaları hızla devam ediyor.

Karapınar GES'te, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla geçen ay açılışı gerçekleştirilen Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nda üretilen panellerin montajı gerçekleştiriliyor.

Toplam 1000 megavat kurulu güce sahip olacak, 20 milyon metrekare arazide kurulacak olan santralde, montajı tamamlanan 4 megavatlık kurulu gücün devreye alınmasıyla şebekeye elektrik veriliyor.

Her ay yaklaşık 104 bin panel kurulumunun planlandığı santral, tamamlandığında senelik 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacını giderecek.

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nda üretilen ve yüzde 22 yüksek verimlilik oranına sahip olan paneller, güneşi doğuşundan batışına kadar takip edecek. Böylece yüzde 12 daha fazla elektrik üretimi gerçekleşecek.

İki yüzünden de elektrik üretme kabiliyetine sahip olan  paneller, yüzde 5 civarında bir elektrik artışı daha sağlayacak.

Santral faaliyete geçtiğinde her sene1,5 milyon ton fosil yakıt ve karbondioksit salımı da engellenmiş olacak.

DEV BİR SANTRAL

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı olan Murtaza Ata, santralde yürütülen çalışmalar hakkında basın mensuplaeıyla bilgi paylaştı.

YEKA projesinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının politikasının sonucunda bugünlere geldiğini beilrten Ata, "YEKA politikasının temeli; 'Türkiye enerjisini yenilenebilir kaynaklardan üretsin, enerjide dışa bağımlılığını azaltsın ve yönetilebilir düzeylere getirsin. Bu arada yenilenebilir enerji teknolojilerini de Türkiye'de üretelim. Bu panellerle yenilenebilir enerjideki payımızı artıralım. Ar-Ge merkezimiz var. Yenilenebilir enerji teknolojisini geliştirmeye devam edelim ve dünyada söz sahibi olalım.' üzerine kuruludur. Bu proje, büyük bir kurgunun maddileşmiş, gerçeğe dönüşmüş hali." şeklinde konuştu.

Ata, Karapınar GES ile bir rüyanın gerçekleştiğini belirterek, montajı yapılan panellerin yüzde 75'in üzerinde yerli katkı oranına ulaştıklarını hatırlattı.

Alana 1300 megavatlık panelin kurulacağını aktaranAta, şöyle devam etti:

"Elektrik enerji kurulu gücü 1000 megavat ama 1300 megavatlık paneli peyder peyder kurdukça devreye alacağız. Burada gözün göremediği mesafede güneş santrali olacak. 13 kilometre uzunluğunda, 1,5-2 kilometre eninde devasa bir santral. Fabrikamızda üretilen 4 megavatlık 10 bin 300 adetlik paneli kurduk ve bu bölümü devreye aldık. Şu anda 4 megavatlık panel, elektrik üretiyor. Şalt sahasından da milli şebekeye bu elektriği veriyoruz. Bakanlık yetkilileri de bu tesisin kabulünü yaptı. Güneşin pozisyonuna bağlı kalarak bir saatte '4 megavat elektrik üretiliyor."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının projenin başından beri her türlü desteği verdiğini aktaran Ata, YEKA projesinin Türkiye'nin en stratejik projelerinden biri olduğunu belirtti.

Ata, santralde panellerin 2023'ün haziran ayında tamamının kurulmasının planlandıığnı söyleyerek şöyle devam etti:

"Fabrikamızın aylık 500 megavat panel üretimi kapasitesi var. Buraya 1300 megavatlık panel kuracağız. Yaklaşık 32 ayda burayı tamamlamış olacağız. 'Bismillah' dedik ve bu ilk devreye aldığımız invertör. Allah'ın izniyle 20 milyon metrekare alanı bu panellerle dolduracağız. Burası Çin Seddi gibi uzaydan görülen insan yapısı bir tesis olacak. Türkiye'nin devasa büyüklükte ilk tesisi. Etrafını arabayla gezmek yaklaşık 1 saat sürüyor."

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 12:27
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını