banner1322
x

39 BURDA AVM’NİN ÇATISINA GES PROJESİ KURULDU 

Esas Gayrimenkul, 39 Burda AVM’nin çatısına güneş enerji santrali kurdu ve işletmeye aldı. Proje 10 bin m2’lik bir alan üzerinde konumlandı ve toplam 2 bin 555 adet panel kullanıldı. 3 mWp güce sahip sistem, ürettiği enerjiyle 39 Burda AVM’nin toplam elektrik tüketiminin yüzde 40’ını karşılayabiliyor.

39 BURDA AVM’NİN ÇATISINA GES PROJESİ KURULDU 
Endüstrideara

Esas Gayrimenkul, Lüleburgaz’da yer alan 39 Burda AVM’nin çatısına “Yap İşlet” modeliyle güneş enerji santrali kurdu ve işletmeye aldı. Proje, sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında hayata geçti. Sistem, 39 Burda AVM’nin çatısında 10 bin m2’lik bir alanda yer aldı ve toplam 3 mWp güce sahip oldu. Kurulan sistemin ürettiği enerjiyle, alışveriş merkezinin toplam elektrik tüketiminin yüzde 40’ı karşılanabiliyor.

SEKTÖRE İLHAM VERECEK 

Esas Gayrimenkul, bu projeyle sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlıyor ve sektöre de ilham oluyor. Firma, 17 Burda ve 39 Burda’nın ardından, 2022 yılı içerisinde 01 Burda ve 41 Burda AVM’de de GES sistemleri kurmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Adı geçen dört Burda AVM’sinin toplam ortak alan tüketiminin yüzde 72’sini IREC sertifikalı yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak. 2030 yılına kadar ise bu oranı yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyor. Adı geçen dört AVM’nin tamamında GES sistemi faal olduğunda, üretilen enerji yaklaşık 2.140 evin tükettiği enerjiyi karşılayabilecek ve 5.128 ton karbonun doğaya salınımını engelleyecek.

  
 

YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını