2020 yılının ikinci yarısında yeni politikalar belirlenecek

Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, dijital alt yapıları sayesinde 24 saat enerji etüdü yaptıklarını söyledi ve yılın ikinci yarısında yeni politikaların belirleneceğinin altını çizdi.

2020 yılının ikinci yarısında yeni politikalar belirlenecek
Robot Zirvesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada alışkanlıkları ve pozisyonları değiştirdi. Değişmesi mümkün olmayan konular değişmeye başladı. Bu sebeple, Covid-19 değişimin kendisi oldu. Yeni bir süreçle, dönemle, kurallarla ve düzenle karşı karşıyayız. Yeni düzene ve sisteme çabuk adapte olan firmalar hızla büyüyerek gelişecek. Ancak değişime direnen ve eski kurallarla çalışmalarına devam edenler yeni normalin çarkları arasına girecek. 2020 yılının ikinci yarısında yeni normale uyum sağlama, adapte olma ve yeni rotalara yelken açma dönemine gireceğiz. Yeni politikaları hızla üretirken; işe alım süreçlerini yeniden belirleme, zaman yönetimi yeni sürece uygun hale getirme, dijital süreçlere geçme, uzaktan yönetme planlamalarını deneme, verim dijital toplantılar hazırlama, B2B pazarlamanın yeni sürece uygun hale getirilmesi, verimli çalışma yöntemlerini belirleme, iletişim kanallarını geliştirme ve en önemlisi temassız iş yapma şekillerinin geliştirilme başlıklarına öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu maddelere birçok ekleme yapılabilir ancak bunu yaparken önümüzdeki yılları iyi okumak gerekiyor. 

DİJİTAL ALT YAPIMIZLA 24 SAAT ENERJİ ETÜDÜ YAPIYORUZ 

Vat Enerji olarak enerji verimliliği konusunda Türkiye'nin hedeflerine ulaşması için gerekli çalışmaları yaparken, yeni süreçte enerji maliyetlerinin artık endüstriyel tesis ve ticari binaların tüketim kalemleri içinde daha az yer kaplaması için çözüm önerilerimizi geliştiriyoruz. Enerji verimliliğinde dijital sürece geçiş için gerekli çalışmalarımızı pandemi sürecinden önce başlatmıştık.  Bu sayede şu anda 24 saat enerji etüdü yapacak altyapımızı hazırladık. Artık sadece enerjiyi izlemek için değil aynı zamanda yöneterek enerji tasarrufu sağlayabileceğimiz izleme ve yönetme programımızı hayata geçirdik. Şimdi müşterilerimize daha kaliteli ve sonuç odaklı çözüm sağlamak üzere kendi iş süreçlerimizi yeni baştan ele alıyoruz. Birim, ürün ya da hizmet için harcanan enerjiyi kaliteyi değiştirmeden elde etmek üzerine projelerimizi hayata geçiriyoruz. Bu projeleri de hayata geçirirken devlet desteği ve teşviği ile sağlanmasını, enerji performans sözleşmeleri ile tasarrufundan kendi yatırımını ödeyecek finansal modelleri hayata geçirmeye başlıyoruz. Türkiye, 2023 hedefleri doğrultusunda enerji yoğunluğunun yüzde 20 oranında azaltılmayı planlıyor. Bu hedefe ulaşıldığı zaman enerji ithalatı 30 milyar dolar üzerinde azalacak. Vat Enerji olarak bu hedef doğrultusunda ilerliyoruz ve yurt dışı hizmet ihracatı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Pandemi sürecinden özel sektörün uyum kabiliyeti ile birlikte güç çıkacağımıza, fırsatları iyi yakalayıp geliştireceğimize, enerji verimliliğimizi artırarak maliyetleri düşüreceğimize inanıyorum. 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 16:47
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını