·         Günün önemine dair söylemek istedikleriniz neler?

       8 Mart, bugüne kadar birçok zorluğa karşı kazandığı başarılar ve hayat mücadeleleri ile bugünümüzün temeline katkı sağlamış her güçlü kadının anısına yaşatılacak güzel bir miras. Bu özel gün haricinde de tüm kadınlarımızın huzur, mutluluk ve başarıları ile anılmalarını temenni ediyorum. Kadın olmanın bir gün ile sınırlı değil her gün değer görmesi gerekmektedir diye düşünüyorum.

·         VAT Enerjide kadın istihdamı nasıl sağlanıyor kaç kadın çalışan bulunuyor?

VAT ENERJİ, kadın çalışan yoğunluğunu değil kadın çalışan eşitliğini benimseyen bir firma. Toplam çalışanlar içinde cinsiyet dağılımına baktığımızda, kadın çalışanlarımızın oranı %25 olsa da bu oranın hızla arttığını söyleyebilirim. Öyle ki son bir senede yapılan işe alımların %60’ını kadınlar oluşturdu ve kriterler arasında kadın ya da erkek olmak değil, bir mesleği icra edebilmek adına gerekli yetkinlikler vardı.

· Enerji sektöründe kadın istihdamını geçmiş ve şu anki durumunu kıyaslarsanız nasıl bir fark görürsünüz?

Enerji sektörü, içerisinde yoğun mühendislik becerisi gerektiren bir alan. Özellikle saha operasyonları yadsınamaz derecede fiziki güç gerektiriyor. Enerji sektöründe bugüne kadar süre gelen erkek egemen çalışma sisteminin altında da bu gerekçenin olduğuna inanıyorum. Tabi geçmişle kıyaslandığında kadın iş gücünün arttığını görebiliyorsunuz. Ancak en nihayetinde bu gelişimi sağlayan farkın, kadınların yetkinliklerini doğru alanda kullanabilme cesaretini göstermeleri olduğunu düşünüyorum.

·  Erkek egemen bir sektörde kadın yönetici olmanın zorlukları ve avantajları neler?

Yöneticilik boyutunda baktığımızda birebir ilişkilerden tutun da üst düzey bir yöneticiliğe kadar mutlak önem taşıyan tek bir olgu vardır o da sağlıklı iletişim kurabilmek. Liderliğine güvendiğiniz birisinin cinsiyetine bakmazsınız. O noktada da kadınların, erkek yöneticilerin yoğun olduğu bir sektörde yönetici olmasının zorluğunu, ikinci yarıda maça girmek olarak tasvir edebilirim. Tabi avantajımız da maçı genel çerçeveden izlemiş, nereden gol atabileceğimizi bilmemiz olacaktır.

KARBON FİYATLANDIRMASINDA REKOR GELİR KARBON FİYATLANDIRMASINDA REKOR GELİR

·  Farklı rollerinden kaynaklı kadın çalışanlarınıza tanıdığınız ayrıcalıklarınız neler?

İş hayatı dışında tabi ki “annelik” kavramı belli başlı bir ayrıcalık. Burada sağlıklı bir birey büyütmek ve yetiştirmek, toplum ahlakına yön vermek gibi birçok kavramsal noktalar ön plana çıkmakta. Zaten ilk öğretmenlerimiz de annelerimiz değil midir? İş dünyasına olayı indirgediğimizde ise, kadın olmanın iş hayatında ayrıcalıkları da yanında bulundurmasına çok inanmıyorum. Günün sonunda kadın güçlüdür ve ayrıcalık olmaksızın her işi başarabilir. Şirketimiz özelinde ise kadın çalışanlarımız için, saha operasyonlarındaki hassasiyet ön plana çıkmakta. Bunun yanı sıra organizasyonel kararların tamamında kadın çalışanlarımızın da fikirlerine önemli ölçüde dikkat edilmektedir.

·   Son olarak söylemek istediklerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Özellikle böyle bir günde kadın olarak, düşüncelerimi paylaşma fırsatı sunduğunuz için ben teşekkür ederim. Kadınların sahip olduğu tüm o inanılmaz güçlerin sürdürülebilir bir gelecek için kullanılmasını ve 8 Mart’ın bu sürecin başlangıcı olmasını temenni ediyorum.