Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin ciddi bir LNG alma kapasitesi olduğuna değinerek; “Şimdi Fas bununla alakalı çözümler arıyor ve biz bunlara çözüm olabileceğimizi ifade ettik. Birlikte ortak tedarik anlaşması yapabileceğimizden bahsettik” dedi. Fas’ta resmi temaslarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Fas Enerji Dönüşümü ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Leila Benali ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

Yapılan görüşmeler sonrasında bakanlar; enerji ve maden ve başlıklarında iki anlaşma imzaladı. Anlaşmalar; iki ülkenin yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, elektrik, hidrojen, petrol, doğal gaz, madencilik ve kritik mineraller ilk başta olmak üzere enerjinin birçok farklı alanında ilişkilerini geliştirmeyi ve ortak projeleri hayata geçirmeyi amaçlıyor. Ayrıca anlaşmalar ile Türkiye ve Fas’ın  enerji ilişkilerinin daha da ileriye taşınması ve iki ülkenin enerji sektörlerinin dışında sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin desteklenmesi de hedefleniyor.  

KAMU VE ÖZEL ALANDA MADEN PROJELERİNE AĞIRLIK VERİLECEK

Bayraktar; Türkiye’nin yenilenebilir alanında çok ciddi bir potansiyelinin bulunduğunu belirterek; “Aynı zamanda Fas’ın da bu alanda hem güneşte hem rüzgâr da hem de offshore rüzgâr da ciddi bir potansiyeli var. Dolayısıyla bu ortak potansiyeli birlikte nasıl geçirebiliriz? Bunlar üzerine konuştuk” dedi. Türkiye’nin son yıllarda yaptığı yatırımlarla ciddi bir LNG alabilme kapasitesine sahip olduğunu belirten Bayraktar; “Şimdi Fas, bununla alakalı çözümler arıyor ve biz bunlara çözüm olabileceğimizi ifade ettik. Birlikte ortak tedarik anlaşması yapabileceğimizden bahsettik. Bu sebeple birçok alanda yeşil hidrojen diğer enerjinin yeni alanlarında ortak geliştirebileceğimiz projeler var” dedi. Bayraktar; bu konularla ilgili somut projeler ortaya koymak istediklerini vurgulayarak, “Temmuz başında bir araya getireceğimiz bir teknik komiteyle bunları net olarak ortaya çıkaracağız. Kamu şirketlerimiz ve özel sektörümüzle birlikte burada madenler ve diğer alanlarda hangi projeleri geliştirebileceğimizi ortaya koyacağız. İki ülkenin ticari ilişkileri çok daha ileri noktaya götürecek bir çalışma içerisinde olacağız.”


 


 

Beko Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri Listesinde 44. Sırada Beko Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri Listesinde 44. Sırada

Editör: Semra Çakmak